XIX. yüzyılda Osmanlı Balkanlarında depremler ve afet yönetimi
Earthquake and disaster management in the XIXth Century Ottoman Balkans
  1. Tez No: 591924
  2. Yazar: ERKAN ENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez XIX. yüzyılda Balkan coğrafyasında meydana gelen depremleri ele almaktadır. Tezde XIX. yüzyılda Balkan coğrafyasında meydana gelen depremler Osmanlı arşiv belgeleri üzerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda kronolojik olarak sıralandıktan sonra bu depremlerin yol açtığı hasarlar ve kayıplar, Osmanlı Devleti'nde kriz yönetimi, Osmanlı merkezi ve mahalli yönetiminin depremler karşısındaki tutumları sorgulanmıştır. Meydana gelen depremler hakkında bilgiler vererek Osmanlı Devleti'nin bu depremler karşısında afetzedelere ve afet bölgesine nasıl bir uygulama ile yardımcı olmaya çalıştığı, afet yönetim mekanizmasını nasıl kurduğu, nasıl bir kriz yönetimi sergilendiği bu çalışmanın temel konusudur.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with eartquakes in the Balkan geography of the XIXth century. In course of the thesis, firstly the eartquakes which is occured XIXth century in Balkan region, was detected in Ottoman archive documents and they chronologise after that this documents was analysed in the way of damages, loses, crisis management in the Ottoman Empire, the manner of the central government and local authorities. Main subject of this study after the earthquakes the Ottoman Empire how to help disaster victims and disaster centers and to organized disaster management mechanism and whether this mechanism was working effectively.