Üniversite öğrencilerinin algıladıkları aile iklimi, kuşaklararası ilişkiler ve aile uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of university students' perceived family climate, intergenerational relations and family cohesion
- Tez No: 591923
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Aile; bireyin sağlık davranışını öğrendiği ilk ve en önemli ortamdır. Aile ve sağlığın birbirini etkileyen unsurlar olması itibariyle; aile ikliminin tüm yönleriyle bilinmesi bireye bütüncül bir sağlık hizmeti sunulması açısından önem taşır. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin algıladıkları aile iklimi, kuşaklararası ilişkiler ve aile uyumunu değerlendirmek ve ailenin sağlığa etkisine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında eğitim gören ve gönüllü olarak çalışmayı kabul eden üniversite öğrencilerinden yaklaşık 7-8 dakika süren online anketi doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların algıladıkları aile iklimi, kuşaklararası ilişkiler ve aile uyumu değerlendirilirken Sosyodemografik Bilgi Formu ve Aile İklimi Ölçeği (AİÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 485 kadın, 287 erkek olmak üzere 772 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 22,05±2,84 yıl'dır. AİÖ toplam puan ortalaması 67,83 ± 11,73'dür. Çalışmamızın sonucunda, algılanan aile iklimi ve aile içi ilişkiler ile yaş, cinsiyet, bölüm, sınıf, katılımcıların yaşadığı yer, ailenin aylık geliri, babanın eğitim durumu ve babanın çalışma durumu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Parçalanmış/yeniden birleşmiş ailesi olan, tek çocuk olan, psikolojik rahatsızlığı olduğunu ifade eden ve antidepresan kullanan katılımcıların anlamlı farkla aile iklimini ve aile içi ilişkileri daha olumsuz algıladıkları tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Family is the first and most important environment in which an individual learns health behavior. As family and health are factors that affect each other, it is important to know all aspects of family climate to provide holistic health service to the individual. In this study, it was aimed to evaluate family climate, intergenerational relations and family cohesion perceptions of university students and to focus on family-health relationship. Material and Method: In our study, university students who were educated and accepted study in the 2018-2019 academic year were asked to complete the online questionnaire which lasted approximately 7-8 minutes. Sociodemographic information form and Family Climate Scale (FCS) were used to evaluate the perceived family climate, intergenerational relations and family cohesion. Results: 772 university students (485 female and 287 male) participated in the study. The mean age of the participants was 22.05±2.84 years. The mean total score of FCS was 67.83±11.73. No significant difference was found between perceived family climate, family cohesion and age, gender, faculty, grade, place of residence, monthly income of the family, paternal education and occupation (p>0.05). The participants with detached/reunited family, with only one child, with psychological problems and were using antidepressants had significantly more negative perception of family climate and family relations (p0.05).