İlkokul öğrencilerinin liderlik düzeylerinin zekâ düzeyi ve demografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigatin of primary students' leadership levels in terms of intelligence levels and demographic variables
  1. Tez No: 591956
  2. Yazar: İLTERİŞ SIKICIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAHADIR AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ilkokul öğrencilerinin liderlik düzeyleri ile zekâ düzeyleri ve demografik değişkenleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma Eskişehir ilindeki bir ilkokulda 2, 3 ve 4. sınıfta eğitim gören toplam 139 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin zekâ düzeyleri Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASİS) ile, liderlik düzeyleri Roets Liderlik Değerlendirme Ölçeği öğrenci ve öğretmen formları ile belirlenmiş, demografik bilgileri ise Kişisel Bilgi Formu ile alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Pearson korelasyon analizi sonucunda liderlik düzeyi ile genel zekâ ve alt bileşenlerinin tümü arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler (rGIQ=.510, rGPE=.272, rSPE=.559, rBKE=.446) bulunmuş, ayrıca en yüksek ilişkinin liderlik ve kristalize zekâ arasında olduğu anlaşılmıştır. Yapılan bağımsız örneklem t testi sonucunda ise normal ve normalin üstünde zekâ düzeyindeki öğrencilerin liderlik düzeylerinin de (normalin üstündeki grup lehine) anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca yapılan bağımsız örneklem t testi sonucunda ASİS'in liderlik düzeyi düşük olan ve yüksek olan öğrencileri ayırt ettiği anlaşılmıştır. Araştırmanın diğer bulguları ise ilkokul öğrencilerinin liderlik düzeylerinin; cinsiyetlerine, kardeş sayılarına, doğum sıralarına ve anne eğitim düzeylerine göre değişim göstermediğini göstermektedir. Öte yandan sınıf düzeylerine, baba eğitim düzeylerine, gelir düzeylerine ve ders dışı topluluk faaliyetlerine katılım durumlarına göre liderlik düzeylerinde farklılıklar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between the leadership levels and intelligence levels and demographic variables of primary school students were investigated. The study was carried out with 139 students in 2nd, 3rd and 4th grade in a primary school in Eskişehir. The students' intelligence levels were determined by Anadolu-Sak Intelligence Scale (ASIS); leadership levels were determined by the Roets Leadership Assessment Scale (RRLS) and the Roets Leadership Assessment Scale-Teacher Form (RRLS-TF); demographic information was determined by Personal Information Form. According to the findings of the research; As a result of Pearson Correlation Analysis, positive and significant relationships were found between leadership level and general intelligence and all sub-components; it was also found that the highest relationship was between leadership and crystallized intelligence. As a result of independent sample t test, it was seen that the leadership levels (in favor of the group above normal) of the students with normal and above-normal intelligence level differed significantly. In addition, independent sample t test revealed that ASIS distinguishes students with low and high leadership levels. According to the other findings of the study, the leadership levels of primary school students; gender, number of siblings, birth order and mother education level do not differ according to the variables. On the other hand, there were differences in leadership levels according to the variables of class level, father education level, income level and participation in extracurricular community activities.