STEM temelli sürdürülebilirlik eğitiminin çevre okuryazarlığı, sürdürülebilir yaşam ve 21. yüzyıl becerileri üzerine etkisi
The impact of STEM-based sustainability education on environmental literacy, sustainable living skills and 21st century skills
  1. Tez No: 902274
  2. Yazar: FATİH KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri dersinde, sorgulamaya dayalı STEM temelli sürdürülebilirlik eğitiminin etkinliklerinin“, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin, sürdürülebilir yaşam becerileri, sürdürülebilirlik farkındalıkları ile çevresel okuryazarlıkları üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenimine devam eden 21, 3. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda tek gruplu yarı deneysel yöntem, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmada veriler, ”Çevremi Nasıl Görüyorum? Ölçeği,“Çok Boyutlu 21. yy Becerileri Ölçeği”“Sürdürülebilir Kalkınma Bağlamında Çevresel Farkındalık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde SPSS 21 paket programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel sonuçlarına göre; STEM temelli sürdürülebilirlik eğitimi“ öğrencilerin ”21. yüzyıl becerileri, sürdürülebilirlik farkındalıkları ve çevresel bilgileri, tutumları ve davranışları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın nitel sonuçlarına göre; öğrencilerin STEM'e ve çevre kirliliğine ilişkin bilgi düzeylerinin arttığı, çevreyi koruma konusunda davranış boyutunda daha olumlu cevaplar verdikleri görülmüştür. Etkinliklerin uzun sürmesi, bazı bölümlerinin zor olması gibi olumsuz geri bildirimler de alınmıştır. Ayrıca, STEM temelli sürdürülebilirlik eğitiminin, öğrencilerin, 21. yüzyıl becerileri alt boyutları açısından bakıldığında, işbirliği, liderlik, yaratıcı düşünme ve kariyer farkındalığı gibi becerilerini geliştirdiği belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda STEM temelli sürdürülebilirlik eğitiminin, tüm eğitim kademelerinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of inquiry-based STEM-oriented sustainability education activities on the sustainable living skills, sustainability awareness, and environmental literacy of third-grade primary school students. The study group consists of 21 third-grade students attending a public school in Giresun province during the 2023-2024 academic year. A mixed-methods approach was employed in the research. The quantitative dimension of the study used a single-group quasi-experimental design, while the qualitative dimension utilized a case study. Data were collected using the“How Do I See My Environment? Scale”,“Multidimensional 21st Century Skills Scale”,“Environmental Awareness Scale in the Context of Sustainable Development”, and a“semi-structured interview form”developed by the researcher. The quantitative data were analyzed using the SPSS 21 software package, and content analysis was used for the qualitative data analysis. According to the quantitative results of the study, STEM-based sustainability education was found to be effective on students' 21st century skills, sustainability awareness, and environmental knowledge, attitudes, and behaviors. The qualitative results indicated that students' knowledge levels regarding STEM and environmental pollution increased, and they provided more positive responses in terms of behavior towards protecting the environment. Negative feedback was also received, such as the activities being lengthy and some parts being difficult. Additionally, it was determined that STEM-based sustainability education improved students' skills in sub-dimensions of 21st century skills, such as collaboration, leadership, creative thinking, and career awareness. Based on the results of the study, it is recommended that STEM-based sustainability education be used at all educational levels.