Fennî divanı şerhi (Gazeller dışındaki şiirler)
Fenni divan's praphrase (Poems other than ghazals)
  1. Tez No: 591996
  2. Yazar: ŞABAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılın ikinci yarısında Yozgat'ta yaşayan Yozgatlı Mehmed Said Fennî'nin Divanında bulunan müşterek gazeller, müstezadlar, mersiyeler, tarihler, şarkılar, muammâlar, kıt`alar, beyitler ve hece vezniyle yazılan şiirler şerh edilmiştir. Atasözlerine, deyimlere, ayet ve hadislere işaret edilmiştir. Bu çalışma 2 bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında şâir Fennî'nin hayatı verilmiş ve dönemin edebiyat anlayışı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Fennî'nin Divanında bulunan müşterek gazeller, müstezadlar, mersiyeler, tarihler, şarkılar muammâlar, kıt'alar, beyitler ve hece vezniyle yazılan şiirlerin şerhi yapılmıştır. Bu çalışmada Dr. Ali Şakir ERGİN'in çevirisi esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the common ghazals, fortresses, mersiyes, dates, songs, enigmas, kıt`s, couplets and poems written in Mehmed Said Fennî 's Divan living in Yozgat in the second half of the 19th century were commented. Proverbs, idioms, verses and hadiths are pointed out. This study consists of two parts. In the introduction part, the life of the poet Fennî is given and the literary understanding of the period is emphasized. In the second part, the poems written in common ghazals, fortresses, mersiyes, dates, songs, enigmas, continents, couplets and syllable meter in the Divan of Fennî were made. In this study Translation of Ali Şakir ERGİN was taken as a basis.