Fenni Divanı metin-indeks
Fenni's Divan transliteration-index
  1. Tez No: 63569
  2. Yazar: NACİYE AKGÜN (TEPE)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET XVli.yüzyılda Osmanlı Devleti duraklama ve gerileme dönemine girmesine rağmen, Türk Edebiyatı hala parlak bir dönem yaşamaktadır. Yüksek lisans tezimizin konusu olan Dîvân'ın şâiri Fennî bu yüzyılda yaşamıştır. Fennî'nin hayatı hakkında çok az bilgi varılır. Doğum tarihi belli olmayan şâirin 1745'de vefat ettiği bilinmektedir. Bilinen tuk eseri Dîvân' inin iki yazma nüshası mevcuttur. Türk Edebiyatına ait yazma nüshaların gün ışığına çıkarılması ilerideki ilmî çalışmalar için sağlam bilimsel zemin hazırlaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle Fennî Dîvânı nın nüshaları karşılaştırılarak metin ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kullanımda kolaylık sağlanması açısından metindeki özel adların da indeksi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the XVlIIth century, the Turkish Literature was still enjoying its heyday although the Ottoman Empire was showing signs of regression. Fennî, the poet I studied for this thesis, lived in this century. Not much information exists about his life. While he was said to have died in 1745, his date of birth is not known. The researcher is of the oponion that bringing out such works of art from history into the daylight is important; for it will help establish sound and objective grounds for further scientific studies. With this ideal in mind, this thesis is focused on the comparison and transliteration of two available manuscripts of Dîwân-ı Fennî, the only known work of the poet. For easy reference, an index of proper names is included at the end.