Vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti üzerine bir çalışma
A study on the board of trustees in foundation universities
  1. Tez No: 592003
  2. Yazar: SEVİL YORĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yükseköğretimde yaşanan dönüşüm ve reform dalgasından sonra devlet üniversitelerin yanında vakıf üniversitelerinin açılmasına da izin verilmiştir. Türkiye'de 1980 ihtilalinden sonra yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile kâr amacı gütmeyen vakıf üniversiteleri açılarak, mütevelli heyet tarafından idare edilmeye başlanmıştır. Kurucu vakıf yönetimi tarafından seçilen mütevelli heyet üniversiteyi idari ve mali yönden yönetir. Bu yapının kamusal hizmet veren vakıf üniversitelerinde şirket mantığı dışında çalışarak üniversiteyi yönetmeleri beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı vakıf üniversitelerinde mütevelli heyetlerin üye sayılarını, demografik yapılarını, eğitim düzeylerini, akrabalık bağlarını ve sahip olduğu yetkileri incelemektir. Bunların üniversite üzerinde ne tür etkileri olduğunu tespit etmektir. Sonuç olarak Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde mütevelli heyetinin demografik yapısı zengin değildir. Meslek yelpazesi dar özellikle de akademisyen ağırlıklı kişilerden oluşmaktadır. Orta yaş ve erkek ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Üye sayısı dünya ortalamasının altındadır ve akrabalık bağlarının çoğu üniversitede olduğu görülmektedir. Üniversiteyi mali ve idari açıdan yöneten güçlü yetkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
With the rise of neo-liberal thoughts after the 1980s, a transformation and reform wave was experienced in higher education, while the state universities were still in education it was allowed to open foundation universities. With 2547 coded Higher Education Law which was enacted after the 1980 coup in Turkey, the non-profit foundation Universities opened and they began to administer by trustees. The Board of Trustees which are elected by the Founding Foundation Management manages the university both administrative and financially. From this structure which is in the foundation universities that does a public service, it is expected to manage the university by not thinking the university as a company. The aim of this study is to examine the number of members, their demographic structures, education levels, kinshipties of the trustees which are in the foundation universities. Additionally, to determine the effects of these trustees on theu niversity. As a result in Turkey the demographic structure of the trustees is not enough. The diversity of trustee jobs is poor and they are mostly academician. Trustees are mostly middleaged and male. Number of members are below the world average and it is common to see relatives in university. They have authority to manage the university both administrative and financially.