Küreselleşme ile birlikte uluslararası ticaretin gelişiminde devlet dışı aktörlerin etkisi: TOBB'nin akreditasyon çalışmaları
The effects of non-state actors in progress of the international trade together with globalization; accreditation works of the union of chambers and commodity exchanges of Turkey
  1. Tez No: 592020
  2. Yazar: FERİD ULUÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası ticarette aktif ve rekabet edebilir olmak, ülkelerin ekonomik gücü açısından çok önemlidir. Uluslararası ticaret hem nakit kazancı sağlamakta hem de toplumun refah düzeyini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle ülkenin yalnızca üretim yapması yeterli değildir. Aynı zamanda diğer ülkeler ile iyi ticari ilişkilerinin olması lazımdır. Bunun yanı sıra, akreditasyonlar ile hem ürün hem de süreç kalitesini garanti altına almış olması ülkenin ticari başarısı için çok önemlidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye'de ekonomik faaliyet gösteren tüm birimleri bünyesinde toplamayı başarmış bir kurumdur. Ticaret ile uğraşan tüm KOBİ, oda ve borsalara, daha başarılı olmaları konusunda rehberlik etmekte, onların kurumsallaşması yönünde teşvik sağlamaktadır. TOBB ayrıca firmaların uluslararası pazara açılmaları konusunda yol gösterici konumdadır. Sağladığı akreditasyonlar ile Türk malının, firmalarının, odalarının ve borsalarının kalitesini de dünyaya göstermektedir. Bu çalışmada alan yazın taraması yöntemi ile TOBB'un faaliyetleri araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre TOBB Türkiye'nin en önemli ticari kurumlarından biridir. TOBB ile uluslararası arenaya çıkmak daha kolay hale gelmektedir. Bununla birlikte Türkiye'nin rekabet edebilirliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being active and competitive in international trade is very important for the economic power of countries. International trade provides cash gains and also directly affects the welfare of the community. Therefore, it is not enough for the country to produce only. It should also have good commercial relations with other countries. In addition, for the country's commercial success it is necessary to guarantee the product and process quality by accreditations. The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB)Turkey is an institution that has managed to collect within all units showing economic activities in Turkey. It helps and guidance all SMEs, Chambers and Commodity Exchanges to be more successful for their institutionalization process.TOBB also helps companies to reach to the international market.With the accreditations it provides, it also shows the quality of Turkish goods, companies, chambers and exchanges to the world. In this study, the activities of TOBB were investigated with the literature review method. According to the findings TOBB is one of the most important commercial institutions in Turkey. Entering to the international market arena is becoming easier with TOBB's applications and guidance. They also have a positive effect on Turkey's competitiveness.