Levantenlerin toplumsal konumu: İzmir örneği
Social position of levantines: İzmir sample
  1. Tez No: 592026
  2. Yazar: SERKAN AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Osmanlı döneminde, başta ticari amaçlarla İzmir'e gelen Avrupalı yabancılar zamanla kente yerleşerek, kalıcı bir konuma gelmişlerdir. XIX. yüzyıl itibariyle Levanten olarak nitelendirildiği düşünülen bu insanlar, zamanla İzmir'in ticari, kültürel, ekonomik, toplumsal ve siyasi hayatını etkileyen önemli bir konuma ulaşmışlardır. Farklı bir çok özelliği bünyesinde barındıran Levantenlerin, kimliksel yapısının oluşum sürecinin Avrupa merkezli bir nitelendirme sonucu olduğu görülmektedir. Osmanlı döneminde imtiyazlı bir konuma sahip olan bu kişiler, İzmir'in değişimi, dönüşümü ve dünyada kentin görünürlüğünün artmasına yardımcı olmuşlardır. Geçmişten günümüze önemli etkileri olan Levantenler, günümüz İzmir'inin de önemli figürlerinden birisidir. Levantenlerin toplumsal konumu konusu ele alınmadan önce, konunun altyapısını oluşturması açısından kimlik, azınlık ve ötekileştirilme kavramı ele alınarak teorik olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bununla beraber daha sonra Levanten kavramının neyi ifade ettiği, Levantenlerin kim olduğu, Levanten kimliğinin hangi özellikler çerçevesinde şekillendiği, ve Levantenlerin toplumsal ve siyasi konumunun ne olduğuyla beraber, Levantenlerin; İzmir açısından önemi gibi konular ortaya konularak, incelenmesi çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Genel olarak literatür de yeterince incelenmediği kanısına varılan günümüz Levantenleri, yapılan birebir görüşmeler çerçevesinde, bu kişilere yöneltilen sorular yardımıyla analiz edilmeye ve günümüz Levantenlerinin toplumsal konumunun ne olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
European foreigners who primarily came to İzmir with commercial purposes during Ottoman period, became consistent in the region by settling in the city. These people described as Levantines as of XIX. century reached an important position which affects İzmir's commercial, cultural, economical, social and political life over time. İt is seen that the formation process of cultural structure of Levantines who have various distinct properties is the result of a Europe-centred discription. These people who have a privileged position during Ottoman period helped İzmir's change, transformation and the increase in the city's visibility in the world. Levantines having significant effects so far are also one of the important figures of today's İzmir. Before the subject of social position of Levantines was analysed, the notions identity, minority and isolation were studied theoretically in order to form the infrastructure of the subject. In addition to this, what the term Levantine stands for, who the Levantines are what properties Levantine identity form around and what the social and political position Levantines as well as are the subjects such as Levantine's importance for İzmir are mentioned and this analysis form the main aim of this study. Today's Levantines who are thoughted not to be satisfactorily examined in the literature were tried to analyse by the help of the questions to them within the framework of face to face conversations and what the social position of Levantines are were tried to be discovered.