Az gören ve gören öğrencilerin okuma performanslarının karşılaştırılması
Comparison of reading performances of students with low vision and sighted students
- Tez No: 592027
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Az gören öğrenciler düşük görme keskinlikleri ve görme alanları; sınırlı yaşam deneyimlerinden dolayı dezavantajlı gruplar arasında yer almaktadır ve bu öğrencilerin var olan okuma performanslarının ortaya koyulması mevcut durumun belirlenmesi açısından değerlidir. Bu araştırmanın birinci genel amacı; 3, 4 ve 5. sınıf düzeylerinde görme engelliler okullarına devam eden az gören öğrenciler ve devlet okullarına devam eden gören öğrencilerin; a) okuduğunu anlama düzeylerinin, b) okuma hızlarının ve c), okuma hata türleri yüzdelerinin ve d) tüm metinde yapılan toplam okuma hatası yüzdelerinin sınıf düzeylerine göre karşılaştırmaktır. İkinci genel amacı ise az gören öğrencilerin sınıf düzeyleri yükseldikçe; a) okuduğunu anlama düzeylerinin, c) okuma hızlarının ve c) okuma hata türü yüzdelerinin ve d) toplam okuma hatası yüzdesinin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu araştırmanın birinci genel amacı çerçevesinde bilimsel araştırma modellerinden nedensel-karşılaştırmalı (causal-comparative) araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci amacına yönelik ise ilişkisel araştırma modeli (correlational model) kullanılmıştır. Araştırmaya 8 farklı ilden 3, 4 ve 5. sınıflarda okuyan 78 az gören ve 87 gören öğrenci katılmıştır. Az gören öğrenciler görme engelliler ilk ve ortaokuluna devam etmektedir. Az gören ve gören öğrenci gruplarının her ikisinde de okuma performanslarının değerlendirilmesi iki oturumda gerçekleşmiştir. Değerlendirme sürecinde Karasu'nun (2011) geliştirdiği Formel Olmayan Okuma Envanteri kapsamında desenlenen öykülerin 3, 4 ve 5. sınıf düzeylerinde A ve B formları kullanılmıştır. Okuma hatalarına ve okuduğunu anlama becerisine yönelik veriler öykülerin A formu; okuma hızına yönelik veriler öykülerin B formu ile toplanmıştır. Okuma hatalarına yönelik verilerin toplanılmasında araştırmacılar tarafından geliştirilen okuma hata türü sıklık formu, toplam okuma hatası belirleme formu ve okuma hata türleri yüzdeleri belirleme formundan yararlanılmıştır. Okuduğunu anlama becerisine yönelik verilerin toplanmasında Karasu (2011) tarafından geliştirilen okuduğunu anlama sorularından faydalanılmıştır. Okuma hızına yönelik veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen okuma hızı kayıt çizelgesinden yararlanılarak edinilmiştir. Verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden faydalanılmıştır. İki grup arasındaki farklılığın araştırılması için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup arasındaki farklılaşmanın ortaya koyulması için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, 3.
Özet (Çeviri)
To reveal the existing reading performance is important to determine the reading performance of disadvantaged students in order to design the educational interventions. Because having limited visual acuity and visual field along with limited life experience, students with low vision are in disadvanteged groups. Therefore, evaluating reading perfomances of students with low vision is crucial. The first aim of this research is to compare a) the reading comprehension levels, b) reading rate, and c) percentages of reading error types, and d) total reading error percentages made in the whole text between students with low vision and sighted students. The second aim is to find out whether there is a difference by grade levels in terms of the reading comprehension levels, reading rate, reading error percentages and the total reading error percentage both in students with low vision and sighted students. In the first general aim of this research, causal-comparative research model which is one of the scientific research models is used. Relational research model (correlational model) was used for the second purpose of the study. 78 low vision and 87 sighted students from 3, 4 and 5 grades from 8 different cities participated in the study. Students with low vision continue their education in primary and secondary schools for children with visually impaired. The evaluation of reading performances in both groups was seen in two sessions. A and B forms were used at the 3rd, 4th and 5th grades of the stories that were written in Informal Reading Inventory developed by Karasu (2011). Data on reading errors and reading comprehension skills were collected with the A form story. The data for reading rate were obtained from the B form story. Reading error type frequency form, total reading error determination form and reading error types percent form prepared by the researchers were used to collect the data for reading errors. Reading comprehension questions developed by Karasu (2011) were used to collect data for reading comprehension skills. The reading rate data were obtained by using the reading rate record table developed by the researchers . In the analysis of the data, nonparametric statistical methods were used. The Mann Whitney U test was used to investigate the difference between the two groups and the Kruskal Wallis test was used to determine the difference between the two groups. The results of the Mann Whitney U test performed at the 3rd grade level reveal that there was no statistically significant difference in pause and complex error levels among the students with low vision, while there was a statistical difference in the reading rate, reading comprehension and addition error levels, return error levels and total reading errors (p 0.05) while there was a statistically significant difference in reading rate, reading comprehension, return errors level and total reading error level (p 0,05), while there was a statistically significant difference in terms of reading rate, all reading error types, total reading error levels among the students with low vision.