Okul öncesi öğretmenlerinin çocuğu tanıma ve değerlendirme tekniklerine yönelik tutumlarının incelenmesi
Attitudes of prescholl teachers towards child recognition and evaluation techniques
- Tez No: 592048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin çocuğu tanıma ve değerlendirme tekniklerine yönelik tutumlarını belirlemeye yönelik bir ölçek geliştirmektir. Araştırma nicel araştırma tekniklerinden biri olan tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Niğde İli merkezinde ve ilçelerde, anaokulu ve anasınıflarında görev yapan tesadüfi örneklem yolu ile seçilmiş 206 kadın, 17 erkek toplam 223 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuğu Tanıma ve Değerlendirme Tekniklerine Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ndan elde edilmiştir. Ölçekte 38 madde yer almaktadır. Ölçeğinin kapsam geçerliğinin belirlenmesi amacıyla uzman görüşleri değerlendirilmiş, yapı geçerliğinin belirlenmesi amacıyla ise açımlayıcı faktör analizi (AFA); güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach Alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a scale to determine the attitudes of preschool teachers towards child recognition and evaluation techniques. The research is in the screening model which is one of the quantitative research techniques. The study group consisted of 223 pre-school teachers (206 female, 17 male) who were selected by random sampling in the center and districts of Niğde province in 2018-2019 academic year. The data obtained from the study were obtained from the um Attitude Scale for Child Recognition Techniques“and”Personal Information Form tarafından developed by the researcher. There are 38 items in the scale. Expert opinions were evaluated in order to determine the content validity of the scale, and exploratory factor analysis (AFA) was used to determine the construct validity; Cronbach's alpha reliability coefficients were calculated in order to determine reliability.