Gazetecilikte enformasyon akışları, çeşitlenen haber kaynakları: A haber ve TGRT Haber kaynakları Türkiye örneği
Information flows in journalism, diversified news sources: Turkey example with A Haber and TGRT Haber news sources
- Tez No: 592052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Gazeteciliğin yakın tarihçesi, internet geçmişi ile geri döndürülemez biçimde karıştırılmıştır. Son birkaç yılda meydana gelen büyük değişikliklerle birlikte geleneksel medya ortamları dijital mecrayla bütünleşmiş bir biçimde çalışmaktadır. Son yılların gelişen teknolojileri, medya araçları ve uygulamaları, geleneksel medya ortamları için alternatif haber toplama kanallarını çeşitlendirmiştir. Habere erişim konusunda yoğun enformasyon akışları gerçekleşmektedir. Geleneksel gazeteciliğin internet medya ortamıyla olan ilişkisi ve büyük miktarda bilgi akışı, gazetecilik mesleği için zaman bakımından büyük yarar sağlarken, kullanıcı odaklı dijital haber kaynaklarını, haber merkezleri tarafından geleneksel haber kaynakları kadar önemsenmektedir. Teknolojik gelişmelerle hem geleneksel hem dijital medya üzerinden haber kaynaklarına kolay ulaşan haber merkezleri, haber toplamada ajanslar ve muhabirler dışında farklı yollar denemektedirler. Ancak, haber merkezleri haberlerin önemli bir kısmını haber ajansları vasıtasıyla sunmakta, bu bağlamda dijital platformlardan elde edilen haber kaynakları alternatif seçenekler olarak görülmektedir. Dijital mecralardan hızlandırılmış olarak elde edilen haber kaynakları, kimi zaman haber merkezleri için güvenilirlik ve doğrulama ölçütlerini de aşmaktadır. Günümüzde haber ve enformasyonun anında iletilmesini kolaylaştıran WhatsApp ve BİP gibi dijital medya uygulamaları (“App”) haber kaynaklarına hızla ulaşmaya katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda geleneksel gazetecilik haber kaynaklarının bir parçası olmaya başlayan WhatsApp ve BİP ihbar hatları, ana akım haber kuruluşlarında önemli istihbarat kanalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, ana akım haber merkezlerinin haber kaynakları içerisinde geleneksel ve dijital medyanın kullanım sayıları ve oranlarına odaklanmaktadır. Dijital medya haber kaynaklarının çok çeşitli olması nedeniyle çalışma WhatsApp ve BIP ihbar hatları üzerinde elde edilen haberler ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın tek yönlü olmaması adına küresel olarak kullanılan bir uygulama olan WhatsApp'ın yanı sıra ulusal olarak kullanımı olan BİP de dikkate alınmış, her iki dijital mecranın benzer sonuçlar ortaya koyup koymadığı incelenmiştir. Çalışma için tematik haber kanallarının incelenmesinin haber akışlarında dijitalin konumunu belirlemek adına daha aydınlatıcı olacağı düşüncesiyle A Haber ve TGRT Haber kanalları seçilmiştir. Bu iki kanalın seçilmesinin temel nedeni ise diğer haber kanallarının sadece WhatsApp ihbar hattı kullanıyor olmasına karşılık, bu iki kanalın da çalışma için seçilen tarihte hem WhatsApp, hem de BİP ihbar hatlarını kullanıyor olmasıdır. 2017 yılından önceki dönemde WhatsApp ve BİP ihbar hatlarını kullanan haber kuruluşları olmasına rağmen, 2017 yılı birçok haber kuruluşunun bu mecraları bir haber toplama aracı olarak kullanmaya başladığı yıl olmuştur. Bu nedenle çalışma için 2017 yılının temel alınmasına karar verilmiş ve ilgili kanallardan veri alınabilen dönem olan 1 Ağustos 2017- 29 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki süreç örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma tekniğine destek olarak her iki haber kanalın haber editörleriyle röportaj yapılarak ilave bilgiler edinilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, alternatif bir haber toplama aracı olarak WhatsApp ve BİP gibi dijital mecraların Türkiye'de geleneksel gazetecilik haber kaynaklarına, ilk etapta ne oranda rakip olabildiğini göstermek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent history of journalism has been confused irreversibly with internet history. Along with the big changes that have taken place in the past few years, traditional media environments work in a way integrated with digital media. Recent years of developing technologies, media tools and applications have diversified alternative channels of news gathering for traditional media environments. There is intense information flow on news access.The relationship between traditional media and the Internet is of great importance to the journalism profession in terms of time, while user-focused digital news sources are regarded by news centers as much as traditional news sources. Technological developments, news centers that easily reach news sources through both traditional and digital media, the news collectively are trying different ways other than agencies and reporters. However, news centers offer a significant portion of news via news agencies, in which news sources from digital platforms are seen as alternative options. The news sources obtained from digital media accelerated sometimes exceed the reliability and validation criteria for news centers. Digital media applications (App) such as WhatsApp and BIP, which facilitate instant communication of news and information, have contributed to the rapid access to news sources. In this context, WhatsApp and BIP denunciation lines, which are becoming a part of traditional journalism news sources, emerge as important intelligence channels in mainstream news organizations. This study focuses on the number and proportion of digital news sources within total news sources of news channels. As there are many digital news sources, the study is limited to the use of WhatsApp and BIP as news sources. While WhatsApp is chosen due to its global use, BIP is also analyzed because it is a local alternative to WhatsApp to provide different point of views. A Haber and TGRT Haber channels are chosen because they are thematic news channels which use WhatsApp and BIP as news sources for the time period chosen for analysis. Although WhatsApp and BIP are used as news sources before 2017, 2017 can be determined as a milestone for these two media being used as news sources. 2017 is the year many news channels started using WhatsApp and BIP as news sources. Therefore, the study focuses on the usage of these two platforms as news sources in 2017, taking the period between August 1st –August 29th as a sample. This period is chosen due to availability of information from the two news channels which are the subject of this study. In addition to a quantitative analysis of the number and ratio of WhatsApp and BIP usage within total news sources, the study has utilized interviews with the editors of the two channels for additional information. At the end, the role of WhatsApp and BİP as a competitor for traditional news sources at initial stage will be assessed.