Predicting job performance through personal factors: The mediating role of safety motivation and safety performance
Bireysel faktörlerle iş performansını yordamak: Güvenlik motivasyonu ve güvenlik performansının aracı rolü
- Tez No: 592051
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, hayati tehlike taşıyan mesleklerde güvenlik performansı ve iş performansının önemini üç bireysel farklılık değişkeni (güvenlik motivasyonu, özdisiplin, kontrol odağı ve risk alma eğilimi) çerçevesinde incelemektir. Diğer bir deyişle, bu çalışma, güvenlik motivasyonu ve güvenlik performansının, üç bireysel farklılık değişkeni ile iş performansı arasındaki ilişkilerdeki seri aracılık rolünü araştırarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir kömür madenciliği şirketinde çalışan maden işçisi katılımcılardan ve onların ilk amirlerinden veriler toplanmıştır. Katılımcılar (N = 164); özdisiplin, kontrol odağı, risk alma eğilimi, güvenlik motivasyonu, güvenlik performansı ve iş performansı değişkenlerinin ölçümlerini içeren bir anket paketini doldurmuşlardır. Maden işçisi katılımcılardan alınan onay doğrultusunda, bu katılımcıların ilk amirleri (N = 69) de çalışanların güvenlik performansını ve iş performansını değerlendirmiştir. Çalışmanın temel sonucu olarak, özdeğerlendirme verileriyle yapılan analizlerde, güvenlik motivasyonu ve güvenlik performansının, özdisiplin ile iş performansı arasındaki ilişkiye sıralı olarak aracılık ettiği bulunmuştur. Ancak benzer bir ilişki kontrol odağı ve risk alma eğilimi değişkenlerinde görülmemiştir. Çalışmanın bulguları; ilgili literatüre ve uygulama alanına katkıları, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler ile birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the serially mediating role of safety motivation and safety performance in the relationship between personal factors (conscientiousness, locus of control and risk taking tendency) and job performance for safety critical jobs. In line with this purpose, data were collected from 164 mineworkers and their immediate supervisors (N = 69) in a local coalmining company located in central Anatolia in Turkey. Mineworker participants filled out a questionnaire package including measures of conscientiousness, locus of control, risk taking tendency, safety motivation, safety performance and job performance. In accordance with the approval of mineworkers, their immediate supervisors evaluated safety performance and job performance of their subordinates. Results essentially indicated that safety motivation and self-report safety performance serially mediated the relationship between conscientiousness and self-report job performance. However, both locus of control and risk taking tendency failed to mediate the proposed relationships. The findings of the study are discussed along with the contributions, practical implications, limitations and suggestions for future research.