Alternatif medya ve internet gazeteciliği
Alternative media and online journalism
- Tez No: 159034
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
94 ÖZET Alternatif medya ve Internet gazeteciliği adlı yüksek lisans tezimiz; Giriş, Medya kavramı(l.bölüm), Internet gazeteciliği I. Bölüm) ve Alternatif medya olarak Internet gazeteciliğim. Bölüm) adlı ana başlıklarla üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezde, alternatif medya kavramı tanımlandı ve alternatif bir medya yapılanmasının mümkün olup olmadığı ve internet ortamının alternatif medya'ya etkisi ve internet gazeteciliği araştırıldı. Ana-akım medyanın enformasyon kanallarını bir nevi tekeli altına aldığı bir ortamda bu yapıya karşı bir tepki şeklinde karşımıza çıkan alternatif medya yapılanması ve nitelikleri ortaya kondu ve tartışıldı. Kendisini alternatif medya yada bağımsız medya şeklinde tanımlayan medyanın sermaye yapısı ve ilişkilerinin ana-akım medyadan farklı olup olmadığı ve farklı ise ne ölçüde farklı oldukları ortaya kondu. Tezde; birinci bölümde genel anlamda medya kavramı tanımlandı ve kısa bir medya yada kitle iletişim tarihi anlatıldı. Bunun yanında Ana- akım(mainstream) medya ve Alternatif medya üzerinde duruldu. İkinci bölümde; internet kavramı ve internetin kullanıcılara sağladığı faydalar. İnternetin gazetecilikte kullanımı Dünya'da ve Türkiye'de İnternetin ve internet gazeteciliğinin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Yine bu bölümde genel anlamda internet gazeteciliği ve geleneksel gazetecilik arasında bir karşılaştırma yapıldı.95 Üçüncü bölümde; alternatif medya olarak internet gazeteciliği incelendi. İnternetin Alternatif bir medyaya mekan olup olamayacağı tarışıldı. İnternetin gazetecilere sunduğu avantajlar anlatıldı. Ve interneti kullanarak alternatif medya kurumu olma iddiasındaki yabancı ve yerli internet gazetelerinin yapısı incelendi. Çalışmayı yönlendiren genel varsayım şu idi: internet gazeteciliği kendine haz özellikleriyle hızla gelişmekte ve ana-akım medya karşısında Alternatif bir medyanın doğuşunu kolaylaştırmaktadır. Çalışma sonunda elde ettiğimiz veriler genel varsayımımızı destekler mahiyettedirler.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT The graduate thesis“Alternative media and online journalism”is arranged under the main headings of Introduction; Media concept (Part one), Online journalism (part two) and Alternative media as online journalism(part three). In the thesis we defined Alternative media concept and if it is possible to build an alternative media structure. The effects of internet to alternative media and online journalism searched. We discussed alternative media structure and its characteristics, appeared as reaction to mainstream media which monopolize almost all information channels. We searched media's structure and relations with capital and difference than mainstream media, which defiend themselves as alternative. In part one we explained and defiend media concept and gave a brief“history of media”. And disscussed mainstream media and alternative media concept. Part two: concept of the internet and benefits of it to users. Use of the internet in journalism, the past of online journalism in the world and in Turkey. And we made a comparsion between traditional journalism and online journalism. Part three: we studied alternative media and online journalism, if the internet can be a place for Alternative journalism. Benefits of the internet to journalists. And we studied online newspapers which claim themshelves as online Alternative media.97 The general purpose of the thesis was: online journalism developing enormously and make easier to establish an alternative media against mainstream media. The results support the general and special assumptions given at the beginning.