Sosyal sermaye ve bireysel motivasyon faktörlerinin bilgi paylaşma niyeti üzerine etkisi
The effect of social capital and individual motivation factors on knowledge sharing intention
- Tez No: 592058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KARTALTEPE BEHRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sosyal sermaye konusu sosyal bilimlerde çok araştırılmasına rağmen çalışanların motivasyonu ve bilgi paylaşma niyetiyle olan ilişkisi konuyu zengin ve önemli hale getirmiştir. Tez çalışmasında sosyal sermaye ve bireysel motivasyon faktörlerinin bilgi paylaşma niyeti üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma sonucunda sosyal sermaye faktörlerinden kimlik ve paylaşılan dilin bilgi paylaşma niyeti üzerine anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bireysel motivasyon faktörlerinden karşılıklı fayda, itibar ve özgecilik faktörlerinin bilgi paylaşma niyeti üzerine anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca sosyal sermayenin bilgi paylaşma niyeti üzerine etkisinde bireysel motivasyonun aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the subject of social capital is reviewed many times in social sciences, its relation with worker motivation and knowledge sharing intention made it rich and important topic. In this thesis study, the effects of social capital and individual motivation factors on knowledge sharing intentions are studied. The data that is usednin this research has been collected through survey method. This study shows that identiy and shared language factors of social capital have significant and positiive effects on knowledge sharing intention. It is found out that reciprocal benefit, reputation and altruism factors of individual motivation have significant and positive effects on knowledge sharing intention. It also concluded that individual motivation has mediating role regarding the effect of social capital on knowledge sharing intention.