Örme makinelerinde aksesuar üretimi
Accessory production in knitting machines
- Tez No: 592065
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRET TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsanlığın varoluşuyla birlikte ihtiyaçlarda çoğalmıştır. Bunların en başında yer alan örtünme ihtiyacıdır. İnsanlık tarihinin her döneminde temel gereksinim olan dokuma gibi giyimde kullanılan, kumaş yapısı dokuma, örme olarak ikiye ayrılır. Örme çok eski çağlara dayanır. Örme makinesi ilk 1539 yılında William Lee tarafından bulunmuştur. Endüstrinin gelişimiyle birlikte tekstilde kullanılan makinelerde oldukça ilerleme kaydedilmiştir. "Örme makinelerinde aksesuar üretimi'' başlıklı tez çalışması örme makinelerinde yapılan aksesuarların teknik açıdan incelenmesi ve değerlendirilmesini hedefler. Tez, giriş, örmenin tarihi, örme makinelerinin sınıflandırılması, örme makineleri ve çeşitleri, düz örme(triko) ve yuvarlak örme makinelerinde aksesuar üretimi için kumaş önerileri, aksesuarın tanımı, giyside ve ev tekstilinde kullanılan aksesuarlar ve tarihçeleri olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Tezin amacını, kapsamını ve yöntemini açıklayan giriş bölümünden sonra ikinci bölümde örmenin tarihi ve sınıflandırılması görsellerle desteklenerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, örme makineleri tanıtılarak, ayrıldığı sınıflar incelenmiştir. Bu bölümde makinelerin örmüş olduğu örgüler ve çeşitleri, fotoğraflarla desteklenerek anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde ise, aksesuarlar incelenerek giyside aksesuar ve ev tekstilinde aksesuarlar araştırılarak açıklanmış, teknik açıdan değerlendirilip görsellerle ifade edilmiştir. Beşinci bölümde aksesuar üreten örme makineler araştırılarak görsellerle desteklenmiştir. Altıncı bölümde, örme makinelerinde üretilen kumaşların üretildiği yöntemler araştırılarak tasarım ve teknik açıdan değerlendirilerek fotoğraflarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Necessities has increased with the existence of humanity. The most important one is the necessity of covering The fabric strucfure which is used in every period of human history as a basic necessity is divided into two as weaving and knitting. Knitting depends on ancient times. The first knitting machine was found by William Lee in 1539. There has been a great progress in machines which is used in textile with the development of the industry. This thesis“The production of Accessory in Knitting Machine”aims to provide a technical examination and evaluation of accessories made in knitting machines This thesis consists of five parts. They are introduction, history of knitting, classification of knitting machines, knitting machines and types, recommendations of fabric for production of Accessory in flat and circle knitting machines, the definition of Accessory, accessories which is used in clothing and home textile and their history. After the introduction part which describe the purpose, scope and method of the thesis, in second part, the history and classification of knitting are explained with the visuals. İn the third part, knitting machines introduced and the classes are examined. İn that section, the knittings and their types which are made by machines are described supporting by photos. İn the forth part, the accessories are examined and the history of the accessories in clothing and home textile are explained then by evaluation from the technical point of view, accessories are expressed with the visuals. In the fifth chapter, knitting machines that produce accessories were researched and supported with visuals. In the sixth chapter, the methods produced in knitting machines were researched and supported with photographs by evaluating them from design and technical point of view.