Bilgisayar destekli kolaj tekniği ile yeniden üretimler
Reproductions with computer-aided collage technique
  1. Tez No: 592073
  2. Yazar: SERPİL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
“Bilgisayar Destekli Kolaj Tekniği İle Yeniden Üretimler”başlığı altında gerçekleştirilen bu çalışma, modern sanatta ortaya çıkışı 20. yüzyılın başına dayanan kolaj tekniğinin gelişimini; tekniğin gelişim sürecinde icat edilen bilgisayarla dijital ortama taşınarak bilgisayar kolajına evrimini; sanat tarihi içerisinde de yer alan ve günümüzde de sıklıkla başvurulan alıntı, öykünme, taklit vb. yeniden üretim yöntemlerini ele almaktadır. Çalışmanın İkinci Bölümünde kolaj tekniğinin modern sanattaki keşfi ve ardından kronolojik sıralamayla Kübizm, Dadaizm, Sürrealizm ve Pop Art'taki gelişimi irdelenmiştir. Bu doğrultuda söz konusu sanat hareketleri içerisinde yer alan sanatçıların kolaj tekniğiyle oluşturdukları yapıtlarına yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde ise Endüstri Devrimi ekseninde gerçekleştirilen icatlarla birlikte uygulama olanakları artan kolajın, pek çok sanatsal pratik gibi bilgisayar ekranlarına taşınmasıyla bilgisayar kolajına dönüşümü ele alınmıştır. Bununla birlikte, yaşadıkları dönemin olanaklarından faydalanan ve bilgisayar sanatının destekçisi olan sanatçıların bu yönde gerçekleştirdikleri çalışmalardan örnekler verilmiştir. Dördüncü Bölümde, metinlerarasılık/göstergelerarasılık kavramları çerçevesinde, sanatsal bağlamda bir yeniden üretim yöntemi olarak kolaj ile birlikte alıntı, öykünme, taklit vb. kavramlara değinilmiştir. Genellikle Postmodern dönem ile ilişkilendirilen yeniden üretim yöntemlerine, aslında sanat tarihinin her döneminde sıkça başvurulduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın Beşinci Bölümü ise, söz konusu teknik ve yöntemlerle gerçekleştirilen uygulama çalışmalarını kapsamaktadır. Tez çalışması kapsamında yapılan araştırmada, önce baskı ve fotoğraf tekniklerinin, ardından da bilgisayar ve internet teknolojilerinin kolaj tekniğine ve yeniden üretim yöntemlerine yeni olanaklar sağladığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda da, tez çalışması kapsamında yapılan uygulama çalışmalarında, günümüzde önemli bir sanatsal araç haline gelen bilgisayardan yararlanılmıştır. Bununla birlikte, yeniden üretim yöntemlerine başvurulan uygulama çalışmalarında kullanılan kesitler, yeni bir bağlamda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Reproductions With Computer-Aided Collage Technique”covers the collage technique which emerged around the beginning of the 20th in modern art; its evolution to computerized collage by using computers, which were invented during the development of the technique; reproduction techniques such as citation, pastiche and imitation, which took place in the history of art and that are still being applied today. In section two of the study, the discovery of the collage technique in modern art and its development in Cubism, Dadaism, Surrealism and Pop Art in chronological order has been investigated. To that end, various works created by collage technique of artists associated with the above-mentioned art movements have been used. Section three deals with the transformation of collage, whose application means have improved courtesy of inventions realized by the Industrial Revolution, into computerized collage, which was transferred to computer monitors along with many other artistic practices. Moreover, examples of works of artists who utilized the facilities of the era they lived in and supported the computerized art initiative have been provided. Section four handles the citation, pastiche, imitation etc. concepts together with the collage as an artistic reproduction technique within the context of intertextuality/intersemiotic concepts. Even though usually correlated with the post-modern era, it was observed that reproduction techniques have been widely and frequently applied throughout the history of art. Section five covers the works and applications of above-mentioned techniques and methods. During the research conducted within the study, it was determined that firstly printing and photography techniques, and secondly computer and internet technologies have provided collage technique and reproduction methods new facilities. In this direction, the computer, which has become an important artistic tool, has been utilized in the application studies carried out within the scope of the thesis. In addition, sections quoted in the works where reproduction methods have been employed were assessed within a new context.