Laktik asit bakteri filtratlarının obezite ve kolesterol üzerine etkilerinin in vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effects of lactic acid bacterial filtrates on obesity and cholesterol by in vitro methods
  1. Tez No: 592106
  2. Yazar: BURÇİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Obezite, aşırı miktarda yağ kitlesine neden olan enerji alımıyla enerji harcamaları arasındaki dengesizlikten kaynaklanan bir hastalık olup, yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, tip 2 diyabet, kanser, solunum komplikasyonları ve osteoartrit gibi çeşitli hastalıklarla ilişkili bir risk faktörüdür. Kolesterol ise, hayvansal kaynaklı besinlerle alınan, kanda ve safra kesesinde bulunan sterol bir bileşiktir. Vücut dokuları için önemli bir yapı taşı olsa da kanda kolesterol miktarının yükselmesi, koroner kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Son zamanlarda antidiyabetik, antipatojenik, antikanser, serumdaki kolesterol düzeylerinin düşürülmesi ve bağışıklık sisteminin uyarımını içeren sağlığa yararlı etkileri nedeniyle laktik asit bakterilerine (LAB), özellikle laktobasillere ilgi artmıştır. Bu bilgiler ışığında, seçilen laktik asit bakterilerinin adipojenez ve obezite ile üzerine etkilerini araştırmak için 3T3-L1 (preadiposit) hücreleri kullanılmıştır. Bu amaçla bakterilerin canlandırılması, saflıklarının kontrol edilmesi ve stoklanması, bakterilerin kolesterol gideriminin test edilmesi ve filtratların elde edilmesi, bakterilerin Gamma Aminobütirik Asit üretiminin belirlenmesi, 3T3-L1 hücrelerinin yetiştirilmesi ve farklılaştırılması, hücre kültürü yöntemi ile in vitro sitotoksik etki belirlenmesi, Oil-Red-O boyamayı içeren deneysel aşamalar takip edilmiştir. Sonuç olarak, seçilen bakterilerin kolesterol giderici ve 3T3-L1 hücre hattında adipojenez baskılayıcı etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease caused by an imbalance between energy intake and energy expenditure, which leads to excessive amounts of fat and it is also a risk factor associated with the emergence of various diseases such as coronary heart disease, hypertension, type 2 diabetes, cancer, respiratory complications, and osteoarthritis. Cholesterol is a sterol compound that is taken with animal-derived nutrients and is found in the stomach and bile ducts. Although it is an essential element for body tissues, elevated cholesterol levels are an important risk factor for coronary heart disease. Recently there has been increased interest in LAB's, especially for lactobacilli, due to antidiabetic, anti-pathogenic, anti-cancer effects, as well as lowering of serum cholesterol levels and stimulation of the immune system. Based on the information, 3T3-L1 (preadipocyte) cells used for investigating the effects of selected lactic acid bacteria to adipogenesis and obesity. For this purpose, experimental steps followed are bacterial population growth, control of purity and storage, testing of cholesterol removal of bacteria and filtrates, determination of Gamma-Aminobutyric Acid production of bacteria, cultivation and differentiation of 3T3-L1 cells, in vitro cytotoxic action determination studies (MTT Measurement), Oil-Red-O dyeing (Microscopic Detection by Oil Cells staining). As a result, cholesterol-lowering and adipogenesis repressing effects of selected bacteria on 3T3-L1 cell line were determined.