Pazarlama yönetimi kapsamında telekomünikasyon sektöründe gerilla pazarlama uygulamaları üzerine araştırma
Investigation on guerilla marketing applications in telecommunication sector in terms of marketing management
  1. Tez No: 592107
  2. Yazar: BİLGEHAN KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gerilla .pazarlama, .hedef .kitlenin .dikkatini .çekmek .için .minimum .pazarlama .yatırımları .ile .beklenmedik .zamanlarda .sıra .dışı .yöntemler .kullanılarak .yapılan .faaliyetler .ve .stratejiler .bütünü .olarak .tanımlanabilir. .Gerilla .pazarlama .uygulamaları .daha .önce .benzeri .görülmeyen .ve .taklit .edilmesi .mümkün .olmayan .mesajlarla .tüketiciler .üzerinde .kalıcı .bir .etki .bırakan .yaratıcılık .ve .hayal .gücü .gibi .etkenlere .dayanmaktadır. .Gerilla .pazarlama .ile .işletme, .kendi .mal .ve .hizmetlerini .rakiplerinden .ayırarak pazarda .kendisine .ayrıcalıklı .bir .kimlik .kazandırmaya .çalışmaktadır. .İşletmelerin . artan .rekabet .koşullarına .ayak .uydurabilmeleri .için .etkili .ve .önemli .bir .teknik .olarak .kabul .edilen .gerilla .pazarlamanın .amacı, .yenilikçi, .dinamik, .değişimlere .ve .tüketici .isteklerine .duyarlı .pazarlama .faaliyetleri .yürütmektir. Bu .çalışmanın .amacı, .işletmelerin .ürün .ve .hizmetlerini .pazarlamak .için .kullandıkları .gerilla .pazarlama .yaklaşımına .ilişkin .görüşlerini .araştırma .ve .gerilla .pazarlama .tekniklerine .karşı .duyulan .ilgi .ve .eğilim .düzeyini .belirlemektir. Araştırmada .veri .toplama .aracı .olarak .anket .yöntemi .kullanılmış, .buna .göre .satış .temsilcilerinin .gerilla .pazarlama .teknikleri .konusundaki .düşüncelerine .ve .izlenimlerine .dair .veriler .elde .edilmek .istenmiş, .konuyla .ilgili .algı .ve .tutumlar .analiz .edilmiştir ve satış temsilcilerinin gerilla pazarlama stratejisine olan yaklaşımının firmanın performansını olumlu yönde etkilemekte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Guerilla .marketing .can .be .defined .as .the .set .of .strategies .and .activities .applied .to .attract .the .attention .of .target .market .by .using .the .extraordinary .methods .in .unexpected .times. .Guerilla .marketing .applications .are .based .on .the .factors .as .the .creativity .and .imagination, .which .leaves .a .lasting .impression .on .consumers‟ .minds .by .unprecedented .and .inimitable .messages. .By .applying .guerilla .marketing .strategies, .any .organization .may .earn .a .privileged .identity .for .itself .and .might .differentiate .its .products .from .the .competitors. In .parallel .with .its .aim, .guerrilla .marketing .activities .are .created .in .an .innovative .and .dynamic .way. .The .purpose .of .the .current .study .is .to .investigate .attitudes .and .evaluations .towards .guerilla .marketing .concept .and .its .applications. .Survey .method .is .used .as .data .collection .tool .and .as .sampling .method, .convenience .sampling .was .selected. .Statistical .analysis .with .respect .to .salespersons' .perceptions .and .attitudes .were .applied and found that viewpoint of the salespersons is affecting positively on company performance.