Film score and contemporary nostalgia: On the collaboration between Paul Thomas Anderson and Jonny Greenwood
Film müziği ve çağdaş nostalji: Paul Thomas Anderson ve Jonny Greenwood işbirliği üzerine
- Tez No: 592135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Music, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Farklı zaman dönemlerinden hikayeler anlatan çağdaş filmlerdeki film müzikleri, filmin yersel ve zamansal kurulumlarını yansıtmak açısından, merak uyandırıcı biçimler ser-gilemektedirler. Bu tez Paul Thomas Anderson'ın yakın zamandaki dört uzun metrajlı filmindeki, There Will Be Blood (2007), The Master (2012), Inherent Vice (2014), ve Phantom Thread (2017), film müziklerini araştırmaktadır. Svetlana Boym'un (2001) nostalji yapısını baz alarak bu tez film müziklerinin tarihsel açıdan önemli bireysel ve kolektif unsurları ne şekilde vurguladıklarına ve bunu yaparken nasıl benzeştiklerine ya da farklılaştıklarına odaklanmaktadır. Buna ek olarak, analiz edilecek filmlerin orijinal müzikleri Jonny Greenwood tarafından bestelendikleri için, bu çalışma aynı zamanda bu işbirliği sonucunda tekrar eden ya da evrimleşen yaklaşımlara da değinecektir.
Özet (Çeviri)
Film scores in certain contemporary films which narrate stories from different time pe-riods display intriguing patterns in how they evoke distinct emotions and how they un-derscore the film's temporal and spatial configurations. This thesis investigates the role of the film score in Paul Thomas Anderson's recent four feature films such as There Will Be Blood (2007), The Master (2012), Inherent Vice (2014), and Phantom Thread (2017). By adopting Svetlana Boym's (2001) framework of nostalgia, this thesis aims to reveal how the film score accentuates the dialogue between historically significant individual and/or collective components of the time period depicted, and focuses on differences and similarities in evoking the past through the accompaniment of film score. Furthermore, since the original scores of these films have been composed by Jonny Greenwood, this study also adopts an auteurist approach towards the issue in order to reveal recurring patterns from the collaboration between the director and com-poser.