21. yüzyıl dijital kültüründe film yorumu: Ricœuryen bir yöntem
Film interpretation in 21st century digital culture: A Ricœuryan method
- Tez No: 817534
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Çağdaş dijital kültür akışkanlık, belirsizlik, tekinsizlik, hız, bağlantı, etkileşim ve ağ yapısı gibi fenomenler üzerinde yükselmektedir. İlk mekanik hesaplama makinelerinden hızları giderek artıp, boyutları küçülen, taşınabilir ve giyilebilir teknolojiler halinde sıradan kültürün içine gömülerek görünmezleşen bilgisayarlar ve makine öğrenmesi-derin öğrenme gibi yapay zeka uygulamaları temel insani iletişim dahil bir çok etkinliği kökten bir şekilde dönüştürmektedir. Bu anlamda, sinema da teknik altyapı, anlatım olanakları, üretim ve dağıtım aşamalarında yeni bir dijital bağlam içinde anlaşılmaktadır. Bununla birlikte filmlerin de diğer tüm sanat eserleri gibi son ve bitimsiz aşamasında, yani algılanma, yorumlanma, anlaşılma döngüsündeki seyri de dönüşmektedir. Bu çalışmada, Paul Ricœur'ün hermenötik yönteminin çağdaş dijital kültüre uyarlanmış bir versiyonunun ışığında, algoritmaların etkisinde, beğeninin puan mantığı içinde sayısallaştırılabilir bir veri haline geldiği ve göstergeleştiği bir etkileşim ve katılım kültürü, internet ve sosyal medya çağında film yorumlarının niteliği araştırılmaktadır. Akademik çalışmalardan, felsefi düşünceye, internet dergilerinden, forumlara, korsan web sitelerinden IMDB, Rotten Tomatoes gibi film veri tabanlarına geniş bir yelpazede yürütülen araştırma süreci sonunda film yorumlarının dijital kültür fenomenleriyle ilişkileri bağlamında giderek düalist ve şematik bir yapı arz ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Contemporary digital culture rises on phenomena such as fluidity, uncertainty, uncanny, speed, connectivity, interaction and network structure. From the first mechanical calculating machines, the speed of computers getting smaller and smaller, becoming invisible by being embedded in everyday life culture as mobile and wearable technologies, and artificial intelligence applications such as machine learning-deep learning radically transform many activities, including basic human communication. In this sense, cinema is understood in a new digital context at the stages of technical infrastructure, narration possibilities, production and distribution. Along with this, the course of movies, like all other works of art, is also transforming in its final and endless stage, that is, in the cycle of perception, interpretation and understanding. In this study, in the light of a version of Paul Ricœur's hermeneutic method adapted to contemporary digital culture, the nature of film interpretations in the age of interaction and participation culture, internet and social media, where taste becomes digitized data within the score logic and becomes a sign under the influence of algorithms, is investigated. At the end of the research process carried out in a wide range from academic studies, philosophical thought, internet magazines, forums, illegal websites to movie databases such as IMDB, Rotten Tomatoes, it has been revealed that film interpretations increasingly present a dualist and schematic structure in terms of their relations with digital culture phenomena.