Normal veya kontamine dentine uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin rezin-dentin makaslama bağlanma dayanımına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of various surface applications applied onto normal or contaminated dentin on shear bond strength
- Tez No: 592136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASİBE AYCAN YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı kontaminasyon uzaklaştırma prosedürünün, bir üniversal adeziv sistemin kontamine olan/olmayan dentine makaslama bağlanma dayanımındaki etkisini incelemektir. Çalışmada kullanılan çekilmiş sığır keser dişlerinden 180 adet dentin örneği elde edildi ve örnekler rastgele 12 gruba ayrıldı (n=15). Deney dizaynına üç farklı kontaminasyon oluşturma (kan ve/veya hemostatik ajanla kontamine etme) ve kontaminasyon uzaklaştırma (suyla yıkama, suyla yıkadıktan sonra %35'lik fosforik asit veya %10'luk gallik asit uygulama) prosedürü dahil edilerek gruplar şu şekilde oluşturuldu: GrS: Kontaminasyon yok/suyla yıkama GrF: Kontaminasyon yok/yıkadıktan sonra %35'lik fosforik asit uygulama GrG: Kontaminasyon yok/yıkadıktan sonra %10'luk gallik asit uygulama GrKS: Kan kontaminasyonu/suyla yıkama GrKF: Kan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %35'lik fosforik asit uygulama GrKG: Kan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %10'luk gallik asit uygulama GrHS: Hemostatik ajan kontaminasyonu/suyla yıkama GrHF: Hemostatik ajan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %35'lik fosforik asit uygulama GrHG: Hemostatik ajan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %10'luk gallik asit uygulama GrKHS: Kan+Hemostatik ajan kontaminasyonu/suyla yıkama GrKHF: Kan+Hemostatik ajan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %35'lik fosforik asit uygulama GrKHG: Kan+Hemostatik ajan kontaminasyonu/yıkadıktan sonra %10'luk gallik asit uygulama. Gruplara ilgili kontaminasyon oluşturma/uzaklaştrma prosedürleri uygulandıktan sonra dentin örnekleri üzerinde kompozit rezin restorasyonlar tamamlandı ve tüm örnekler termal siklus işlemine tabi tutuldu. Örneklerin MBD analizi, kafa hızı 0,5 mm/dakika olarak ayarlanan test cihazında gerçekleştirildi. Kırılma tipleri, stereo mikroskop altında X20 büyütmede değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 25 programını kullanarak ANOVA ve post-hoc Tukey HSD testleri ile 0,05 güven aralığında değerlendirildi. İstatistiksel olarak anlamlı en yüksek ve en düşük ortalama MBD değeri elde edilen gruplar sırasıyla GrG ve GrKHF olarak belirlenmiştir. Gruplar, ortalama MBD değerleri açısından yüksekten düşüğe doğru şu şekilde sıralanmıştır: GrG=21,98±2,78; GrHG=20,15±3,14; GrKG=19,21±2,93; GrKHG=17,37±2,02; GrS=16,54±2,09; GrF=13,37±2,90; GrKF=11,73±2,70; GrKS=11,67±2,73; GrKHS=11,59±2,95; GrHS=11,02±3,40; GrHF=8,23±2,56 ve GrKHF=7,72±2,08.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of three different decontamination procedures on shear bond strength of a universal adhesive system to contaminated/noncontaminated dentin. One hundred and eighty dentin samples were prepared from extracted bovine incisors and randomly divided into 12 groups (n=15). Three different contamination (blood and/or hemostatic agent) and decontamination procedures (water rinsing, 35% phosphoric-acid or 10% gallic-acid application after rinsing) were incorporated into study design and groups were formed as follows: GrS: No contamination/rinsing GrF: No contamination/35% phosphoric-acid application after rinsing GrG: No contamination/10% gallic-acid application after rinsing GrKS: Blood contamination/rinsing GrKF: Blood contamination/35% phosphoric-acid application after rinsing GrKG: Blood contamination/10% gallic-acid application after rinsing GrHS: Hemostatic agent contamination/rinsing GrHF: Hemostatic agent contamination/35% phosphoric-acid application after rinsing GrHG: Hemostatic agent contamination/10% gallic-acid application after rinsing GrKHS: Blood+Hemostatic agent contamination/rinsing GrKHF: Blood+Hemostatic agent contamination/35% phosphoric-acid application after rinsing GrKHG: Blood+Hemostatic agent contamination/10% gallic-acid application after rinsing After application of the related contamination/decontamination procedures, composite resin restorations were completed and the samples were subjected to thermal cycling procedure. Shear bond strength (SBS) test was performed at a crosshead speed of 0.5 mm/min. Failure modes were evaluated under a stereomicroscope at X20 magnification. Data were analyzed using SPSS 25 with ANOVA and post-hoc Tukey HSD tests at 0.05 significance level. Statistically significant the highest and the lowest SBS values were obtained in GrG and GrKHF, respectively. Groups were ranked from the highest to the lowest SBS value in that order: GrG=21.98±2.78; GrHG=20.15±3.14; GrKG=19.21±2.93; GrKHG=17.37±2.02; GrS=16.54±2.09; GrF=13.37±2.90; GrKF=11.73±2.70; GrKS=11.67±2.73; GrKHS=11.59±2.95; GrHS=11.02±3.40; GrHF=8.23±2.56 ve GrKHF=7.72±2.08.