Kurumsal itibar ve kurumsal reklam ilişkisi üzerine bir çözümleme: Opet petrolcülük A.Ş. örneği
An analysis on relationship between corporate reputation and corporate advertising: Opet petroleum case
- Tez No: 592149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSELİ AYGÜL ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Modern yönetim anlayışıyla hareket eden günümüzde faaliyet gösteren kurumlar artık kurumsal itibarın önemini ve gerekliliğini bilmektedirler. Kurumlar, sadece nitelikli ürün ve hizmetler üretmenin yanında kurumlarına olumlu kurumsal itibar kazandırma yollarını aramaktadırlar. Bu nedenle kurumsal itibar kazandırmak ve bunu sürdürmek için kurumsal reklamlardan yararlanmaktadırlar. Kurumsal reklamlar çeşitli kurumsal reklam türleriyle bu amaca hizmet etmektedirler. Bu çalışmamızda kurumsal itibar ve kurumsal reklam kavramları derinlemesine incelenmiş olup Fortune 500 ve Capital 500 itibar listesinde 2018-2017-2016 yılları arasında petrol ve akaryakıt alanında ön sıralarda yer alarak faaliyet gösteren Opet Petrolcülük A.Ş.'nin 2018-2017-2016 yılları arasında resmi Youtube kanalında yayınladığı kurumsal reklamları analiz edilmektedir. Yapılan incelemede elde edilen bilgiler bulgular ve sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Acting with modern management approach, today's corporations now know the importance and necessity of corporate reputation. In addition to producing only qualified products and services, institutions are seeking ways to gain positive corporate reputation for their institutions. For this reason, they use corporate advertising to gain and maintain corporate reputation. Corporate advertising serves this purpose with various types of corporate advertising. In this study, the concepts of corporate reputation and corporate advertising have been examined in depth and Opet Petrolcülük corporate ads puslished on the official Youtube channel between 2018-2017-2016 were analyzed. The information obtained in the examination is given in the findings and conclusion section.