Bilişim teknolojileri yeterliğinin işletmelerin bilgi yönetimi üzerindeki etkisi
The effect of information technologies competency on knowledge management of enterprises
- Tez No: 592206
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İşletmeler, iç ve dış çevreden elde ettiği ham verileri, bilgiye dönüştürerek kullanmak durumundadır. Faaliyetleri sürdürülebilmek için sürekli bilgi oluşturulmakta, bu bilgiler korunarak yenilenmekte ve kaydedilmektedir. Bu sayede bilgi yönetimi için önemli bir süreç olarak, bilginin bilinçli ve işletme için ortak bir amaç doğrultusunda üretilip tüm süreçlerde ilgililerince paylaşılıp kullanılabilmesi sağlanabilecektir. Bu çalışma, işletmelerin kullanmakta olduğu bilişim teknolojileri ile bilgi yönetiminin boyutları arasındaki etkileşim düzeylerini belirlemek üzere yapılmıştır. Bu araştırmanın temel hedefi, bilişim teknolojileri yeterliğinin boyutları olan Bilişim Teknolojileri Bilgisi, Bilişim Teknolojileri Uygulamaları ve Bilişim Teknolojileri Araçlarının bilgi yönetiminin boyutları olarak tanımlanan bilginin kullanımı, toplanması ve paylaşımı üstündeki etkilerini tespit etmektir. Araştırma için uygulama İstanbul ilinde faaliyette bulunan Borsa İstanbul A.Ş., (BİAŞ) Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.,(MKK) ve Takasbank A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilmiş, yanıtlanan toplamda 269 anket formu ile elde edilen bulgular ışığında bilişim teknolojileri yeterliğinin işletmelerin bilgi yönetim boyutları açısından dikkate alınması gereken faktörleri tartışılmıştır. Elde edilen ilgili veriler SPSS 25 programıyla değerlendirilerek araştırmada yer verilen hipotezler test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda bilişim teknolojileri ile bilgi yönetim boyutları arasında olumlu ve anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde bilgi yönetimi, ikinci bölümde bilişim teknolojileri konuları genel çerçeveleri ile açıklanmış, çalışmamızın üçüncü bölümündeyse bilişim teknolojilerinin işletmelerde kullanımıyla bilgi yönetimi üstündeki tesirleri hakkında hazırlanan araştırma modeliyle bu modele ilişkin anket çalışmasına yer verilmiştir. Bunun sonucunda araştırmaya katılan işletmelerde, bilişim teknolojileri yeterliği ile bilgi yönetiminin ne derece etkilendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bu bölümünde araştırma ile ilgili sonuç ve önerilere de yer verilmiştir. Bu sonuçlar ile mevcut literatürde yer alan veriler kıyaslanarak bilişim teknolojileri yeterliğinin bilgi yönetimi üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Bu bölüm işletme ve araştırmacılara yönelik öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises use raw data obtained from internal and external environment by converting them into information. In such environment, information is created continuously, renewed and recorded accordingly to continue their activities. In this way, as an important process for information management, information can be produced in line with a common purpose and shared and used by all parties concerned in all business processes. This research was conducted to determine the level of interaction between the information technologies used by enterprises and the dimensions of knowledge management. The main objective of this research is to determine the effects of Information Technologies, Information Technology Applications and knowledge Technology Tools which are defined as dimensions of knowledge management, usage, collection and sharing. Research has been conducted in Borsa İstanbul A.Ş.(BİAŞ), Central Registry Agency Inc. (MKK) and Takasbank A.Ş., all of which operates in İstanbul. In the light of the findings obtained out of a total of 269 questionnaires answered, the factors that need to be taken into consideration in terms of information management dimensions and competence level of information technologies are discussed. The related data obtained out of questionnaires were evaluated by using SPSS 25 program and the hypotheses included in the research were tested. As a result of the research, it was determined that there are positive and meaningful relationships between information technologies and information management dimensions. The research consists of three chapters, information management in the first part and information technologies in the second part are explained with general frameworks. In the third part of our study, a research model prepared to analyze the effects of information technologies on knowledge management in the enterprises and a survey study related to this model are included. As a result, it has been analyzed to what extent the competence of information technologies and knowledge management are affected in the enterprises companies participating in the research. In this part of the research, also the results and suggestions related to the research are given. By comparing these results with the data in the current literature, the effect of IT competency on knowledge management is discussed. This section concludes with recommendations for enterprises and researchers.