The effect of culture on female labor force participation in Afghanistan
Afganistan'da kültürün kadının işgücüne katılım etkisi
- Tez No: 592227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Afganistan'da kültürün kadınların iş gücüne katılımlarına etkisini değerlendirmek üzere yapılan sıralı oluşturulmuş anketler yoluyla toplanmış nicel verilerle, Afganistan'da yapılmış bir literatür taramasını temel almaktadır. Bu amaçla, çalışmada,“Medeni hâl gibi demografik unsurlar Afganistan'da kadınların istihdam edilebilirliğini etkilemekte mi?”ve“Eğitim, kadınların iş gücüne katılma oranını artırır mı?”gibi Afganistan'a yönelik belirleyiciler kapsamında tartışmaya konu ülkenin kültürünü anlamada kilometre taşları olan ilgili sorular dikkate alınmıştır. Araştırmanın temel sorusu“sosyokültürel normların kadınların istihdam edilebilirliğini etkileyip etkilemediğini”belirlemek için, birincil ve ikincil olmak üzere iki tür veri kaynağının kullanılması amaçlanmıştır. Burada birincil veriler rastgele seçilen Afgan kadınlardan elde edilirken, ikincil veriler Dünya Bankası'ndan elde edilmiştir. Mevcut verilere rağmen, bu tezin araştırma konusu, çalışmayı daha iyi yönlendirebilecek az sayıda veri ve literatür bilgisi olması nedeniyle hâlâ yeni bir araştırma alanıdır. Ancak, Afganistan çapında toplanan bilgilerin yanı sıra hem birincil hem de ikincil verilerin bileşimi, çalışmayı, kadınların ekonomideki durumunu analiz etmek için daha yakın iç görüler elde etmeye yönlendirmektedir. Her ne kadar katılımcıların büyük çoğunluğu eğitimli bireyler olsalar da, araştırmanın temel sorusuna verilen cevaplardan hareketle sonuçlar göstermektedir ki, sosyokültürel normlar, kadınların eğitim seviyeleri, istihdam durumları ve bölgesel gelişmişlik seviyesine bakılmaksızın, kadınların tercih ve istihdam edilebilirliğini etkilemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kadın işgücüne katılımı, Cinsiyetin güçlendirilmesi, İşgücü Piyasası, Sosyo-kültürel ve geleneksel normlar
Özet (Çeviri)
This study based on the review of literature in general and in Afghanistan, collected quantitative data through sequentially structured questionnaires to evaluate the effect of culture on female labor force participation in Afghanistan. In this purpose, the study aims to use two types of data source of primary and secondary data, wherein the primary data were obtained from randomly selected Afghan women, and the secondary data were collected from the World Bank to determine the main research question on“whether socio-cultural norms affect the employability of women”by taking into consideration other related questions of: do demographic factors such as marital status affect the employability of women in Afghanistan? And does education increase the likelihood of women in the labor market, which are the cornerstones of understanding the culture of the country discussed under the determinants of Afghanistan. Despite the existing information, the research subject in this thesis is still a new research area, where there is not much data and literature information to guide the study better. However, the mixture of both primary and secondary data alongside the information gathered across Afghanistan lead the study to gain closer insights to analyze women's situation in economy. Though majority of the participants were educated but the results provide evidence following the main research questions answer based on the purpose of the study that, socio-cultural norms affect women's employability regardless of their educational level, employment status and the regions level of development. KEY WORDS: Female labor force participation, Gender empowerment, Labor market, Socio-cultural and traditional norms