Ortaokul 5. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programında yer alan dini kavramların öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of religious concepts in religious culture and ethichs teaching program of 5th grade from the point of studens views
  1. Tez No: 592246
  2. Yazar: EMEL TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, Ortaokul 5. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programında yer alan on dini kavramı öğrenci görüşleriyle değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş'ın Onikişubat İlçesi'nde Ilıca Ortaokulu'nda, 5. sınıflardan seçilen yirmi öğrenciye öğretim programında yer alan kavramlarla ilgili önceden hazırladığımız sorulara verdikleri cevaplar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu tez, giriş bölümü takiben üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve kapsamında, bilişsel, ahlaki ve dini gelişim teorileri ile ilgili yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde kavram öğretimine de değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümde, kullanılan yöntem açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise öğrenci görüşlerinin sonucu oluşan bulgular ve yorumlar ortaya konmuştur. Son olarak öğretim programı ve öğrencilerin kavramlarla ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Öğrencilerin kavramları, ders kitabının anlatımına uygun olarak büyük ölçüde kavradıkları görülmüştür. Bu çalışmada, öğretim programının tekrar düzenlenmesi konuların sadeleştirilmesi ve açıklamaların arttırılması 5. sınıf düzeyinde olumlu sonuç verdiği görülmüştür. Bazı öğrencilerin kavramları daha kolay algılamasında ve daha iyi ifade edebilmesinde hazırbulunuşluğun etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This search, was prepared to evaluate ten religious concepts in the 5th grade Religious Culture and Ethics Curriculum with the views of students. In the 2018-2019 academic year, twenty students selected from Ilıca Secondary School in Onikişubat District of Kahramanmaraş were the result of their answers to the questions we prepared about the concepts in the curriculum. This thesis consists of three chapters followed by an introduction. In the first chapter, the studies on cognitive, moral and religious development theories are discussed. In this section, concept teaching is also mentioned. In the second part of the research, the method used is explained. In the third part, findings and interpretations that are the result of the students' opinions are presented. Finally, the curriculum and students' opinions about the concepts were evaluated. It was seen that the students comprehended the concepts to a great extent in accordance with the narration of the textbook. In this study, it was seen that reorganizing the curriculum, simplifying the subjects and increasing the explanations yielded positive results at the 5th grade level. The effect of readiness has been seen in some students' understanding of concepts more easily and expressing them better.