Gemi inşa sanayinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety applications in shipbuilding industry
  1. Tez No: 592245
  2. Yazar: MURAT TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, insan yaşamının kutsallığı ve temel insan hakları çerçevesinde çalışanların yaşama ve sosyal güvenlik hakkının sağlanması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Tarihsel süreçte gelişen iş sağlığı ve güvenliği kavramı, sanayinin küreselleşmesi ve felaket boyutunda iş kazaları ve meslek hastalıklarının artması ile daha da önem kazanmıştır. Özellikle gemi inşa sanayi gibi bir çok tehlikenin bir arada bulunduğu işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çalışanların sağlık ve güvenliğinin sağlanması hususunda üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Bu tezde, gemi inşa sanayinde yürütülmekte olan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerinde durulacaktır. Tezde, daha önce sektörde meydana gelmiş iş ve ölümle sonuçlanmış iş kazaları analizleri incelenerek çeşitli istatistiki veriler elde edilmiştir. Bununla beraber iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılmış olan teftişlerden elde edilen veriler ışığında gemi inşa sanayinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is the integration of the studies being done for providing worker's basic human rights like living and social security under the framework of human life's sanctity and basic human rights. The concept of occupational health and safety which has been developing in history, has become more important with globalization of industry and increasing number of major occupational accidents. Occupational health and safety practices and applications particularly in workplaces like shipyards where many hazards exist together in one place should be meticulously considered in order to ensure the health and safety of employees. In this thesis, occupational health and safety practices in shipbuilding industry will be emphasized. Also various statistical data have been obtained by analyzing the work accidents that have occurred and ended up with workers death in this industry. In addition, occupational health and safety practices which have been applied in the shipbuilding industry by means of the data obtained from occupational health and safety inspections will be explained.