The effect of the social skill training program on social skill levels of the 3rd grade students
Sosyal beceri eğitimi programının 3. sınıf öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 592248
  2. Yazar: ELİF KAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE KALI SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Sosyal Beceri Eğitimi Programı'nın 3. sınıf öğrencilerinın sosyal beceri düzeylerine etkisini belirlemek ve ilkokul ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin cinsiyet ve aile değişkenlerine göre sosyal beceri düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Maltepe ilçesi Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu'nda eğitim gören 180 ilkokul ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla okul rehberlik birimi tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini belirlemek amacıyla Kocayörük (2000) tarafından hazırlanan Sosyal Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ön test ve son test kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Uygulanan ölçekten en düşük puanı alan 20 öğrenci arasından rastgele 10 deney grubuna 10 kontrol grubuna atama yapılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca 45 dakika süreyle Sosyal Beceri Eğitimi Programı uygulanmış, kontrol grubu için herhangi bir işlem yapılmamıştır. Çalışmada verilerin analizi için Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS 23. IBM) paket programı kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel olarak p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, kontrol grubunda yer alan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinde bir farklılık olmazken, deney grubunda yer alan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin değiştiği saptanmıştır. Yani, uygulanan Sosyal Beceri Eğitimi Programı'nın öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini anlamlı derecede arttırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, araştırmanın sonucunda cinsiyetin ve aile büyükleriyle yaşama değişkenin sosyal beceri düzeyine anlamlı bir etkisinin olmadığı fakat anne-baba eğitim düzeyinin ve aile gelir düzeyinin anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to assign the effect of social skills training program on social skills level of 3rd grade students and to establish whether the social skill levels of the students attending the 2nd, 3rd and 4th grade of primary school differ according to gender and family variables. Research group consists 180 students who were attending 2nd, 3rd and 4th grade of Maltepe District Istanbul Private Istanbul Medeniyet Primary School at 2018-2019 school year. The Personal Information Form developed by the school guidance unit was used to assign the demographic characteristics of the students and the Social Skill Scale prepared by Kocayörük (2000) was used to assign the social skill levels of the students. The research is an experimental study with pretest and post-test control groups. Among the 20 students with the lowest scores from the applied scale, 10 experimental groups were randomly assigned to 10 control groups. Social Skills Training Program was applied to the experimental group for 45 minutes for 8 weeks and no procedure was applied for the control group. Statistical Package for Social Sciences (SPSS 23. IBM) software was used in the analysis of the data. In the study, p value less than 0.05 was considered statistically significant. As a consequence of the research, it was found that while there was no difference in social skill levels of the students in the control group, the social skill levels of the students in the experimental group were different. In other words, it was found that Social Skills Training Program significantly increased students' social skills levels. In addition, it was found that variable of gender and the living with family elders did not have a significant effect on the social skill level, but it was found that parents' education level and family income level had a significant effect.