Çalışan ve çalışmayan kadınların depresyon, anksiyete ve benlik saygı düzeylerinin incelenmesi
A comparative research on depression, anxiety and self-respect levels of working and non-working women
  1. Tez No: 592269
  2. Yazar: HÜLYA TETİKLİ NART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışan ve çalışmayan kadınların depresyon, anksiyete ve benlik saygı düzeylerinin çeşitli sosyodemografik değişkenler açısından farklılıklarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle çalışan kadınlarla çalışmayan kadınların depresyon, anksiyete ve benlik saygı düzeyleri belirlenecek olup, kişisel bilgi formundaki (KBF) değişkenler ile ilişkisi araştırılacaktır. Araştırma, İstanbul'da yaşayan, çalışan ve çalışmayan kadınlar arasından seçkisiz yöntemle seçilmiş toplam 262 kadından veri toplanarak yapılmıştır. Ölçme aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (KBF), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (R-BSÖ)'nin Benlik Saygısı alt ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın istatistik kısmında, SPSS programında parametrik olmayan metodlar olan ki kare, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; çalışan ve çalışmayan kadınların depresyon, anksiyete ve benlik saygısı skorları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamış olup; depresyon ile yaş, çocuk sahibi olma, medeni durum, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Çalışan ve çalışmayan kadınların anksiyete düzeyi ile medeni durum, çocuk sahibi olma, gelir düzeyi ve yaş değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamış olup; eğitim düzeyi ile anksiyete düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Benlik saygısı ile yaş ve medeni durum arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; gelir düzeyi ile eğitim seviyesi, benlik saygısı ile anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışan kadınların çalışma yıl sayısı ile depresyon arasındaki ilişki, anksiyete ile medeni durum ve gelir düzeyi arasındaki ilişki bulunmamıştır. Ancak çalışan kadınların çocuk sahibi olma ve eğitim düzeyinin anksiyete ile anlamlı bir ilişkisi saptanmıştır. Ayrıca çalışan kadınların benlik saygıları ile gelir düzeyleri arasında da anlamlılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the differences in depression, anxiety and self-esteem levels of working and non-working women in terms of various sociodemographic variables. For this purpose, depression, anxiety and self-esteem levels of working women and non-working women will be determined and the relationship between variables in the personal information form (CBF) will be investigated. Data were collected from 262 women who were randomly selected among working and non - working women living in Istanbul. As a measurement tool; Personal Information Form (CBF), Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Scale (BAI) and Rosenberg Self-Esteem Scale (R-BSÖ) subscale of the Self-Esteem Scale were used. In the statistical part of the study, non-parametric methods, Chi square, Kruskal Wallis and Mann Whitney U methods were used in SPSS program. In the results of working; There was no significant difference between depression, anxiety and self-esteem scores of working and non-working women; There was no significant relationship between depression and age, having children, marital status, education level and income level. There was no significant relationship between working and non-working women's anxiety levels and marital status, having children, income level and age variables. There was a significant relationship between education level and anxiety level. There was no significant relationship between self-esteem and age and marital status; income level and education level make a significant difference with self-esteem. The relationship between the number of years of working women and depression, and the relationship between anxiety and marital status and income levels of working women were not found. However, a significant relationship was found between working women having children and education level with anxiety. In addition, self-esteem and income levels of working women were found to be significant.