Ekolojik tarım ve küresel sürdürülebilir kalkınma hedefleri: OECD ülkelerinde bir uygulama
Ecological agriculture and global sustainable development goals: An OECD countries application
- Tez No: 592311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilinen en eski üretim yöntemlerinden olan tarımsal üretim, temel besin kaynaklarının temininde önemli bir yere sahiptir. Sanayi devrimiyle tarım sektörü hızlıca gelişmiş,“daha fazla insan için daha fazla üretim”prensibiyle yoğun kimyasal girdi kullanımına başlanmıştır. Ancak uzun dönemde, elde edilen ürün sayısını arttırmaya yönelik yöntemlerin zararları dikkat çekmiştir. Verimsizleşen toprak alanlarla birlikte, zarar gören doğal kaynaklara dair farkındalık artmış, çevre dostu, sürdürülebilir yöntem arayışları başlamıştır. Bozulan doğal dengenin ikamesi adına yapılan çalışmalarla, ekolojik tarım kavramı doğmuştur. Ekolojik tarım, toprak verimliliği ve gıda güvenliğini çevre dostu yöntemlerle sağlamaktadır ve dünya kaynaklarına zararlı maddelerden arındırılmış olmasıyla sürdürülebilir bir üretim modeli benimsemektedir. Sürdürülebilirlik çevresel anlamda, ekolojik sistemleri, işlevlerini ve üretkenliklerini idame ederek geleceğe taşıyabilme yetkinliğidir. Toplumların geleceği için kaynakların korunmasını konu edinmesi, sürdürülebilirliğin sosyal adalet, sağlık, işletme ve ekonomi alanlarını da içerdiğini gösterir. Birleşmiş Milletler sürdürülebilir gelecek inşası için Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini 17 hedef&169 alt hedef olarak 2015'te belirlemiştir. Yakından incelendiğinde kalkınmanın tek bir plan ve ülkede yapılacak değişikliklerle sağlanamayacağı, küresel boyutta çok disiplinli yaklaşımlarla gerçekleştirilebileceği görülmektedir. Temel ihtiyaçların temininde kullanılan kaynakların, korunarak yarınlara taşınabileceğini vurgulayan“sürdürülebilir kalkınma”, ekonomik kalkınmanın doğa dostu yaklaşımlarla gerçekleştirilebileceğini benimsemektedir. Bakıldığında ekolojik tarım ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin birbirini destekler nitelikte olduğu görülmektedir. Bu paralelliğin elde edilen verilerle desteklenmesi amacıyla bu çalışmada tarım üretiminde etkinliğin değerlendirilmesinde sıklıkla başvurulan Veri Zarflama Analiziyle etkinlik ölçümü yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, ekolojik tarım uygulamalarını sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde değerlendirerek, küresel kalkınmaya sunabilecekleri katkının vurgulanmasıdır. Bu vurgu yapılırken ekolojik tarımın temel prensipleri konusunda dünyadaki gelişmeler değerlendirilmiş, ardından etkin ve verimli üretim yapılıp yapılmadığı test edilmiştir. Çalışmada ekolojik tarımın ayrılmaz bir parçası olan organik tarım verilerinden OECD ülkelerinin 2007-2017 aralığında sahip olduğu organik üretim alanı, üretimdeki çiftçi sayısı ve satış verileri kullanılmıştır. Performans değerlendirilmesinde etkinlik ölçüm yöntemi olarak Veri Zarflama Analizi kullanılmıştır. Analiz sonucu skorları, aynı ülkelerin yıllar içerisindeki verimliliğinin ölçülmesi amacıyla, Malmquist toplam faktör verimliliği analizinde kullanılmıştır. Nihai değerler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural production, always had an important place in providing basic nutritional sources. With the industrial revolution, agricultural sector has rapidly enlarged and the usage of chemical inputs began with the principle of“more producing for more people”. However, the disadvantages of these methods have started to attract attention. As the measure of damaged natural resources increases, the awareness of society raised and search for environment friendly, sustainable methods have started. Subsequently the concept of ecological agriculture has revealed. Ecological agriculture ensures soil fertility and food security through environment friendly methods and assimilates a sustainable production model as it's free from harmful substances to world resources. In an environmental sense, sustainability is the ability to carry ecological systems, functions and productivity to the future. In 2015, the United Nations set the Global Sustainable Development Goals as 17 targets&169 sub-targets for sustainable future. The term of sustainable development claims that the resources used in the provision of basic needs can be protected and carried to the future. Also economic development can be accomplished with an environment friendly approach. In this context, it is clear that ecological agriculture and sustainable development targets support each other. In order to support this parallelism with the data obtained, efficiency was measured by Data Envelopment Analysis, which is frequently used in the evaluation of the efficiency in agricultural production. The aim of this study is to examine the applications of organic agriculture within the framework of sustainable development and to emphasize their contribution to global development. Efficiency of OECD countries is analyzed by using organic agriculture data which is an integral part of ecological agriculture. For efficiency analyze, the organic production area, number of farmers and sales revenue of OECD countries in 2007-2017 range were used. Data Envelopment Analysis was used as efficiency measurement method in performance evaluation. The results of the analysis were used in the Malmquist total factor productivity analysis to measure the productivity of the same countries over the years. The final values were assessed together with the Sustainable Development Goals.