Görsel sanatlar öğretmenlerinin özel alan yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of visual arts teachers' special field competencies
- Tez No: 592376
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEHNAZ YALÇIN, DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmada, görsel sanatlar öğretmenlerinin özel alan yeterlikleri seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca görsel sanatlar öğretmenlerinin özel alan yeterlik seviyelerinin çeşitli değişkenler açısından (cinsiyet, yaş, mezun olunan fakülte, lisansüstü öğrenim durumu, görev yapılan okul türü ve kademesi vb.) farklılaşmakta olup olmadığı sorularına yanıt aranmıştır. Araştırma genel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni 2018- 2019 bahar dönemi öğretim yılında, İstanbul ilindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan görsel sanatlar öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini farklı ilçelerden ve okullardan kademeli örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 175 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, görsel sanatlar öğretmenlerinin özel alan yeterliklerini tespit etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan 'Görsel Sanatlar Öğretmeni Özel Alan Yeterlikleri' kılavuzundan yararlanılarak araştırmacı tarafından 5'li likert tipe uygun olarak 'Görsel Sanatlar Öğretimi Özel Alan Yeterlikleri (GSÖÖAY) Ölçeği' hazırlanmıştır. Yapılan faktör analizi sonrasında GSÖÖAY Ölçeği 44 maddeli, 9 alt ölçekli bir yapı ortaya koymuştur. Verilerin analizinde SPSS 16 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde hangi testlerin kullanılacağının belirlenmesi için normallik varsayımları sınanmıştır. Dağılımın normalliğine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda normallik varsayımının karşılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda verilerin analizinde parametrik olan testlerden yararlanılmıştır. Bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmış ve Pearson Korelasyon Katsayı değerleri bulunmuştur. Cinsiyet, mezun olunan fakülte, görev yapılan okul türü gibi değişkenlerin fark testlerinde bağımsız gruplar t-testi; yaş, kıdem, haftalık girilen ders saati gibi ikiden fazla değişken arasındaki farklılıkların bulunması için ANOVA uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre görsel sanatlar öğretmenlerinin kendilerini GSÖÖAY Ölçeği genelinde ve alt ölçeklerinde 'çok yeterli' bulduğu belirlenmiştir. Yaş, lisansüstü öğrenim durumu, kıdem, haftalık girilen ders saati, görev yapılan okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığa ulaşılamazken; cinsiyet, mezun olunan fakülte, hizmet içi eğitim durumu, görev yapılan okul türü ve imkânları, öğrencilerin istekliliği, okul yönetiminin desteği ve mesleki tatmin değişkenlerine göre öğretmenler arasında anlamlı farklılığa ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılara (okul yönetimleri, MEB vb.) ve araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, visual arts teacher's special field competencies have been investigated. Furthermore, the effects of diverse variables (sex, age, graduated faculty, educational status, employed school type and grade, etc.) on visual arts teacher's special field competency levels were inquired. This thesis represents a descriptive study of the general survey model. Subjects of this study were the visual arts teachers working in schools in Istanbul affiliated with the Ministry of Education of Turkey. A sample of 175 teachers has been chosen from different school and districts according to stratified random sampling technique. The investigator prepared a“Visual Arts Teacher's Special Field Competency Scale (GSÖÖAY)”according to the 5 points Likert scale using the aid of“Visual Arts Teacher's Special Field Competencies”guideline presented by the Ministry of Education of Turkey. A factor analysis revealed a GSÖÖAY-Scale structure concluding 44 items and 9 subscales. SPSS 16 was used for statistical analysis. Normal distribution was observed in our data. Thus, parametric tests were used for further statistical analyses such as independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson's correlation coefficient. Independent groups t-test was applied to variants of sex, graduated faculty, employed school type; ANOVA was applied to variants of age, rank and weekly lecture hours. Our results show that visual arts teachers consider themselves as“highly capable”according to the GSÖÖAY-Scale. There was no significant difference for the variants of age, educational status, rank, weekly lecture hours and employed school grade. Nevertheless, there was a significant difference between variants of sex, graduated faculty, in-service training status, employed school type and facilities, students' willingness, support of school management and job satisfaction. According to the results of our study, suggestions have been addressed to implementing agencies (school managements, Ministry of Education etc.) accordingly.