Çipura (Sparus aurata) balıklarınınoffshore tip ağ kafeslerde gelişimi
Development of gilthead sea bream(Sparus aurata) in offshore cage culture
- Tez No: 592392
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma kapsamında Milas bölgesinde ticari faaliyet gösteren offshore tipi ağ kafes işletmesinde farklı firmalardan temin edilen çipura (Sparus aurata) yavrularının ağ kafes ortamında bazı gelişim parametrelerinin (boy-ağırlık ilişkisi, spesifik büyüme oranı, kondisyon faktörü, yem dönüşüm oranı, deformasyon oranı ve yaşama oranı) değerlendirilerek bilimsel veri oluşturulması hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra elde edilecek verilere göre yavru üretimi yapan firmalarında üretim kalitesine etki edecek değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu dönem boyunca tespit edile en yüksek deniz suyu sıcaklığı ortalaması 2018 Ağustos ayında (26.8±0.22 ºC), en düşük deniz suyu sıcaklığı ortalaması ise 2019 Şubat ayında (14.6±0.34 ºC) tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra ağ kafes ortamındaki en düşük oksijen değeri ortalaması 2018 Ağustos ayında (6.3±0.12 mg/lt), en yüksek oksijen değeri ortalaması ise 2019 Şubat-Mart ayları (7.1±0.18 mg/lt) arasında saptanmıştır. Balıkların hasat edildiği 2019 Haziran ayında tüm sürece ait spesifik büyüme oranı ise firmalar için sırası ile %1, 1.01 ve 1.02 olarak tespit edilmiştir (p>0.05). Tesislerden gelen balıklar arasında deformasyon oranı olarak Firma A ile Firma C, Firma A ile Firma B ve Firma B ile Firma C işletmelerinden gelen balıklar arasında önemli bulunmuştur (p>0.05). Değerlendirme sürecinde balıkların tükettiği yem miktarları ve gelişimleri bakımından yapılan yem dönüşüm oranında ise 450. gün baz alındığında Firma A'dan temin edilen balıkların daha az yem tüketerek daha fazla canlı ağırlık kazandıkları tespit edilmiştir. Firma A'ya ait balıklar bir kg canlı ağırlık kazanımı için ortalama 1.8 kg yem tüketirken, Firma B'ye ait balıklar ortalama 2.29 kg yem ve Firma C'ye ait balıklar ise ortalama 2.18 kg yem tüketmişlerdir. Bununla birlikte yem dönüşüm oranları firmalar arasında anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Bununa birlikte, üretim sonunda (450. gün) yapılan değerlendirmede ise deformasyon oranları sırası ile % 1.5, %3.33 ve % 2.67 tespit edilmiştir. Bunu yanı sıra, yapılan değerlendirmede üretim sonunda yaşama oranların da en yüksek yaşama oranı % 96.11 ile Firma B'den gelen balıklarda tespit edilmiştir. Firma A ve Firma C'ye ait balıkların ortalama yaşama oranları % 95 olarak saptanmıştır. Firmalara ait balıkların yaşama oranları arasında farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05) Sonuç olarak üç farklı deniz balıkları kuluçkahanesinde temin edilen çipura yavrularının beslenmesinin meydana getireceği sonuçların izlendiği çalışmada balıkların ağ kafes performansı üzerinde yavru balık kalitesinin ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir. Uzun süren ağ kafes yetiştiriciliğini başarısı yüksek standartlı yavru balık temini ile güvence altına alınmadığı taktirde üretim maliyetlerinin ve balık kalitesinin olumsuz olarak artacağı açıkça görülmüştür. Bu kapsamda deniz balıkları kuluçkahanelerinin üretim tekniklerini sürekli gözden geçirmeleri iyi bir anaç yönetimi stratejisi kurmaları ve genetik çalışmalara önem vermeleri gerektiği kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, some growth parameters (length-weight relationship, specific growth rate, condition factor, feed conversion rate, deformation rate and survival rate) of gilthead sea bream (Sparus aurata) juvenile obtained from different companies in the offshore type net cage enterprise operating in the Milas region are evaluated. It is aimed to create. Besides, according to the data to be obtained, it is foreseen that the firms that produce kittens will be evaluated which will affect the production quality. The highest sea water temperature determined during this period was determined in August 2018 (26.8±0.22 ºC), while the lowest seawater temperature was found in February 2019 (14.6±0.34 ºC). In addition, the lowest oxygen value in the network cage environment was found in August 2018 (6.36.3±0.12 mg/lt), while the highest oxygen value was between 2019 February and March (7.17.1±0.18 mg/lt). In June 2019, when the fish were harvested, the specific growth rate for the whole process was found to be 1%, 1.01 and 1.02, respectively (p>0.05). The rate of deformation among the fish from the facilities was found to be significant between Firm A, Firm C, Firm A and Firm B and Firm B and Company C (p>0.05). In the evaluation process, the amount of feed consumed by the fish and the feed conversion rate in terms of the feed conversion rate is taken as 450 days. The fish belonging to Firm A consumed an average of 1.8 kg of feed for one kg live weight gain, while the average fish of Firm B consumed 2.29 kg of feed and the fish of Firm C consumed an average of 2.18 kg of feed. However, feed conversion rates were not significant between firms (p>0.05). However, at the end of production (450th day), the deformation rates were 1.5%, 3.33% and 2.67% respectively. In addition, the highest survival rate at the end of production at the end of the evaluation was determined in the fish from Firm B with 96.11%. The average survival rate of the fish belonging to Firm A and Firm C was 95%. There was no difference between the survival rates of the fish belonging to the firms (p>0.05). As a result, it is seen that the quality of juvenile fish on the performance of the fish in the cage is clearly observed in the study, which results from the feeding of the sea basses provided in three different marine fish hatcheries. It is clear that production costs and fish quality will increase negatively if the success of long- lasting cage farming is not guaranteed by the supply of high standard juvenile fish. In this context, it is inevitable that marine fish hatcheries should constantly review their production techniques and establish a good rootstock management strategy and give importance to genetic studies.