Un kurdu (Tenebrio molitor) ile beslenen karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax) anaçlarında gamet kalitesi üzerine bir araştırma
An investigation on the gamete quality of black sea trout (Salmo trutta labrax) brodstock fed with mealworm (Tenebrio molitor)
  1. Tez No: 592398
  2. Yazar: İREM GELİNÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax) anaçlarının üreme döneminden önce ticari yeme ilaveten 50 gün boyunca Un kurdu larvası (Tenebrio molitor) verilmesinin gamet kalitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Benzer ağırlıkta ve boyda seçilen dişi ve erkek balıklar, her bir tankta 5 adet olmak üzere toplam altı tanka yerleştirilmişlerdir. Kontrol grubu olarak belirlenen grup sadece ticari yem ile beslenmişken, dişi ve erkek bireylerden oluşturulan deneme gruplarından birine hafta iki gün un kurdu larvası, diğerine ise hafta üç gün un kurdu larvası ek protein kaynağı olarak verilmiştir. Anaç balıklar 8 mm çapındaki ticari yem ile vücut ağılıklarının % 0,5-1 oranları ile günde iki kez; un kurdu ise ticari yem miktarının %20-25'ne tekabül edecek miktarda ticari yeme ilave olarak verilmiştir. Deneme gruplarında büyüme parametrelerine ilaveten, dişi balıklarda yumurta sayısı (adet/birey) ve elde edilen yumurtalarda yumurta çapı (mm) incelenmiştir. Erkek bireylerde ise sperme ait sperm hacmi (ml); spermatozoa yoğunluğu (x109hücre/ml) spermatozoa toplam motilitesi (%), spermatozoa progresif motilite (%) ve bu motilite değerlerine ait ortalama eğrisel hız (VCL, µm/s) belirlenmiştir. Çalışma sonunda dişi balıklarda canlı ağırlık artışı kontrol grubunda 128,2 g haftada iki gün kurt ilavesi yapılan grupta 72,6 g ve haftada üç gün kurt ilavesi yapılan grupta 37,6 g olarak hesaplanmıştır. Erkek balıklarda ise en yüksek canlı ağırlık artışı kontrol grubunda 46,2 g olarak bulunmuştur. Fekondite değerleri kontrol grubunda 4362±1638 adet/birey, iki gün kurt verilen grupta 3436±1016 adet/birey ve haftada üç gün kurt verilen grupta 3797±1130 adet/birey olarak bulunmuştur. Yumurta çapları ise sırası ile kontrol grubunda 4,3±1,8 mm; haftada iki gün kurt verilen grupta 4,5±1,4 mm ve hafta üç gün kurt verilen grupta ise 4,5±1,8 mm tespit edilmiştir. Denemede erkek balıklardan alınan spermada sırası ile kontrol grubu, haftada iki gün kurt verilen grup ve haftada üç gün kurt verilen grup için sperma miktarları; için 5,8±1,6 ml, 10±2,9 ml, 12±3 ml ve spermatozoa yoğunluğu; 3,96±0,2x109 hücre/ml, 4,04±0,1x109 hücre/ml, 3,92±0,1x109 hücre/ml; Sperm hücrelerine ait toplam motilite değeri %72,1±26 , %82,47±8, %85,7±8,2; progresif motilite değerleri ise %28,74±15; 30,5±18,4 ve 23,7±9,8; sperm hücrelerinin motilitesine ait kinematik parametrelerden toplam VCL 97,9±36 µm/sn, 122,7±26 µm/sn , 93,9±11,7 µm/sn; progresif motiliteye ait VCL değerleri ise 143±28 µm/sn, 140±34,3 µm/sn , 115,7±17,6 µm/sn olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of feeding mealworm larvae (Tenebrio molitor) for 50 days before the breeding period in addition to commercial feed on gamete quality Black Sea trout (Salmo trutta labrax) broodstocks was investigated. Female and male fishes of similar weight and size were placed in a total of six tanks, each containing 5 fishes. While the control group was only fed with commercial feed, mealworm larvae were given as an additional protein source two days a week and three days a week to the experimental groups formed from female and male individuals. Broodstocks were fed with 8-mm diameter commercial feed twice a day at 0.5-1% ratio of body weight and; larvae were given with the commercial feed as an addition, at 20-25% ratio of the feed. In addition to the growth parameters in the experimental groups, the number of eggs (number/individual) in the female fish and the egg diameter (mm) in the eggs obtained were examined. In male individuals; sperm volume (ml), density of spermatozoa (x109 cell/ml), total motility of spermatozoa (%), progressive motility of spermatozoa (%) and average curvilinear velocity (VCL, µm/s) of these motility values were determined. At the end of the study, the live weight gain of the female fish was calculated as 128.2 g in the control group and 72.6 g in the two days group and 37.6 g in the three days group. The highest live weight gain was found as 46.2 g in the control group of male. Fecundity values were found as 4362 ± 1638 numbers/individuals in the control group, 3436±1016 numbers/individuals in the two days group and 3797 ± 1130 numbers/individuals in the three days group. The egg diameters were 4.3 ± 1.8 mm in the control group; 4.5 ± 1.4 mm in the worm group and 4.5 ± 1.8 mm in the worm group. Values of sperm volume; 5,8±1,6 ml, 10±2,9 ml, 12±3 ml, spermatozoa concentration 3,96±0,2x109 cell/ml, 4,04±0,1x109 cell/ml, 3,92±0,1x109 cell/ml were determined from control group, two days group and tree days group respectively. Sperm motility were analyzed by CASA sysem and Total motility %72,1±26 , %82,47±8, %85,7±8,2; progressive motility %28,74±15; 30,5±18,4 ve 23,7±9,8; VCL 97,9±36 µm/sec, 122,7±26 µm/sec, 93,9±11,7 µm/sec; progressive VCL 143±28 µm/sec, 140±34,3 µm/sec , 115,7±17,6 µm/sec were determined from control group, two days group and tree days group respectively.