Toplu tüketim amacıyla üretilen gıdaların bazı patojen mikroorganizmalar yönünden incelenmesi
Investigation for some pathogen microorganisms of foods that produced in mass catering company
  1. Tez No: 59241
  2. Yazar: FERHAN ILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
6-OZET Toplu Tüketim Amacıyla Üretilen Gıdaların Bazı Patojen Mikroorganizmalar Yönünden İncelenmesi. Günümüz insanında,kentleşme ve nufüs artışına paralel olarak, toplu beslenme eğilimi artmış ve dolayısıyle hazır yemek üretimi bir sanayii haline gelmiştir. Ancak, üretimde gereken hijyenik ve teknolojik koşullara özen gösterilmemesi, halk sağlığı açısından birçok problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle, toplu tüketim amacıyla üretilen gıdalarda, muhtemel mikrobiyolojik riskleri saptamak ve önlemler almak amacıyla bu çalışma yapıldı. Buna göre, stanbul piyasasındaki çeşitli hazır yemek üreten fabrikalardan....vb.kurumlardan 7 ayrı gruba ait toplam 335 numune toplandı.Bu Bu materyalin 73 adedi et yemeklerinden, 53 adedi etli yemeklerden, 52 adedi çorbalardan, 15 adedi salatalardan, 20 adedi yan ürünlerden(kızartma,yoğurt vb.), 60 adedi tahıl grubu yemeklerden (plav,makarna,börek,mantı ) ve 60 adedi de tatlılardan oluştu. Bu numuneler koagulaz pozitif Staphlococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella spp. açısından incelendi ve neticede toplam 335 numunenin 62'sinde (% 18.5) Escherichia coli,bir adetinde ( %0.29 ) Salmonella spp izole edildi. Hiçbir örnekten koagulaz pozitif Staphylococcus aureus izole edilemedi. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde,incelenen numunelerde Escherichia coli ve Salmonella -s/Tp'nin bulunması ülkemizde hazır yemek üretimi sanayiinde hijyen ve teknolojiye gereken özenin gösterilmediği sonucuna varıldı. 37
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY In our time out of house eating habit of people has increased parallel to the civilization and the increase in population. As a result of this catering has become an industry. However; not showing enough care to hygienic and technological conditions during production cause many problems related to public health. Thus, this study was performed to determine the possible risks in foods for public consumption and to take some precautions. According to this, 335 samples from 7 different groups of various catering firms. 73 of these were meat, 53 meals with meat, 52 soups, 15 salads, 20 by products ( fries, yogurt etc.), 60 grain meals ( rice,macaroni,börek,mantı ), 60 were deserts. They were analysed for coagulase positive Staphylococcus aureus, Salmonella spp. and Escherichia coll As a result of the analyses, 62 of total 335 samples were ( 18.5 %) found to contain Escherichia coli. From one of the samples, Salmonellaspp. was isolated (0.29 %).Coagulase positive Staphylococcus aureus was isolated in none of these samples. As a result of the evaluation of the findings we obtained, the presence of Escherichia coli and Salmonella sppln samples examined, suggest that hygiene and technology of catering in our country is not favourable and enough care is not given to these concepts. 38