Sakaryabaşı Batı Göleti'nin sediment gözenek suyunda fcsforun mevsimsel değişimi
Seasonal changes of phosphorus in the rorewater of Sakaryabaşı west pond
  1. Tez No: 104416
  2. Yazar: AKASYA AKÇORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP PULATSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAKARYABAŞI BATI GÖLETİ'NİN SEDÎMENT GÖZENEK SUYUNDA FOSFORUN MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ Akasya AKÇORA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sn Ürünleri Anabüim Dalı Danışman: Doç. Dr. Serap FULATSÜ Bn araştırma Sakaryabaşı-Çifteler Bank Üretim ve Araştırma Istasyonn'nnn sn ihtiyacım karşılayan Batı Göleti'nde yürBtaimflştflr. Gölette belirlenen bir istasyondan 1999 yılının ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında sn ve sediment Binekleri alınmıştır. Gölet soyunda ve sediment örneklerinden elde edilen sediment gözenek soyanda fosfor fraksiyonları (toplam çözünmüş fosfor, toplam çözünmüş ortofosfat) ve pH değerleri ölçülmüştür. Ayrıca, yüzey ve dipten alınan sn Örneklerinde sn sıcaklığı, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, kalsiyum sertliği değerleri de belirlenmiştir. Sediment gözenek suyundaki en düşük toplam çözünmüş fosfor (TÇF) ve toplam çözünmüş ortofosfat (TÇO) değerleri (53,50±0,53 mg/m3, 39,99±5,54mg/m!) ocak ayında saptanmıştır. En yüksek TÇF ve TÇO değerleri (139,30*26,90 mg/m3, 71,54±0,18mg/m3) sırasıyla nisan ve ekim aylarında elde edilmiştir. Gölet suyunda ise, en düşük TÇF (22,81±0,26 mg/m3) ve TÇO (tf^zbO^mg/m3) değerleri ocak ayında dip suyunda belirlenmiştir. En yüksek TÇF ve TÇO değerleri, (34,76=0,96 mg/m3, 27,32±0,66mg/m3) sırasıyla temmuz ayında yüzey suyunda ve ekim ayında dip suyunda ölçülmüştür. Araştırına boyunca sediment gözenek suyu pH değerleri, gölet suyu pH değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Sediment gözenek soya ve gölet suyundaki en yüksek pH değerleri temmuz ayında ölçülmüştür. Gölet suyu pH değerlerine ilişkin bulgular pITnın sedimentten fosfor salınımında bir rol oynamadığını göstermektedir. Bu araştırma ile sediment gözenek suyu fosfor fraksiyonlarının nisan ve ekim aylarında maksimum olduğu belirlenmiştir. Ocak, nisan, temmuz, ekim aylarına ilişkin sediment gözenek suyu fosfor fraksiyonları baz alındığında, göletin besin seviyesi ötrofik olarak saptanmıştır. Araştırma suresince sediment gözenek suyu fosfor fraksiyonlarının gölet suyu fosfor fraksiyonlarından yüksek bulunması tee, scdimentin göletin besin seviyesini etkilediğini ortaya koymuştur. 2001, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sakaryabaşı Bati Göleti, sediment gözenek suyu, fosfor fraksiyonları, pH.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SEASONAL CHANGES OF PHOSPHORUS IN THE POREWATER OF SAKARYABAŞI WEST POND Akasya AKÇORA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Serap PULATSÜ This research was conducted in West Pond which supplies water to the Sakaryabasi Fish Culture and Research Station. Water and sediment samples were taken from the station determined in the West Pond in 1999 (January, april, July, October). Phosphorus fractions (total dissolved phosphorus and total dissolved orhtophosphate) and pH values were measured in pond water and porewater obtained from sediment samples. Also, water temperature, dissolved oxygen, electricity conductivity and calcium hardness values were determined in pond water samples taken from surface and deep. The lowest total absolved phosphorus (TDP) and total dissolved orthophosphate (TDO) values (53,50*0,53 mg/m3, 39,99±5,54mg/m3) in porewater were obtained in January. On the other hand, the highest TDP and TDO values (139,30*26,90 mg/m3, 71,54±0,18mg/m3) were obtained in april and October respectively. The lowest TDF (22,81±0,26 mg/m3) and TDO (lo^iO^ing/m3) values in deep water were obtained in January. However, the highest TDP and TDO values (34,76±2,96 mg/m3, 27,32±0,66mg/m3) were measured in surface water in July and in deep water in October respectively.. During this research, the pH values of porewater were higher than the pH values of pond water. The highest pH values in porewater and pond water were measured in July. Considering observed pond water's pH values, pH does not have a role on the release of phosphorus from sediment In this research, it was determined that porewater phosphorus fractions were maximum in april and October. Considering the phosphorus fractions of porewater of January, april July and October, the trophic level of the pond was to be eutropbic During tins study, it was found that porewater phosphorus fractions were higher than pond water phosphorus fractions, tins indicates the influence of sediment on pond's trophic level. 2001, 49 pages KEY WORDS: Sakaryabasi West Pond, porewater, phosphorus fractions, pH.