Non-psikotik popülasyonda septum pellucidum anomalilerinin sıklıklarının MRG (Manyetik rezonans görüntüleme) ile tesbiti
Determination of the frequency of the septum pellucidum anomalies in psychotic population with MRI
  1. Tez No: 59243
  2. Yazar: M. MUSTAFA ALDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aralık 1995-Mayıs 1996 tarihleri arasında EMARAY Görüntüleme Merkezi' ne çeşitli öntanılarla başvuran 505 olgu (242 erkek, 263 kadın) incelenmiştir. Retrospektif bu çalışmada olguların psikiyatrik bir özelliklerinin bulunmamasına özellikle dikkat edilmiştir. Olgulara ait bilgiler yaş, cinsiyet, manyetik rezonans görüntüleme sonucu aldığı tanı ve septum pellucidum anomalisi olarak dört grup halinde kaydedilmiştir. Tüm olguların %6. 34" ünde septum pellucidum anomalisi gözlenmiştir. (Erkek %5.37, Kadın %7.22) Cinsiyete göre anomali görülme sıklığında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. (t=0.85, p>0.05) Bu anomaliler 0-9 yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre anlamlı olarak sıklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Five hundred five cases (242 male, 263 female) who had been applied to EMARAY imaging center with various pre-diagnosis between December 1995 and May 1996 were evaluated in the present study. All of the cases were especially selected from the non-psychotic population in this retrospective study. Arising data were classified into four categories according to age, sex, magnetic resonance imaging (MIR) diagnosis and presence of septum pellucidum anomaly. In 6.34% of all cases, a septum pellucidum anomaly was present (male 5.37%, female 7.22 %).