Şiddet suçu öyküsü olan-olmayan şizofreni hastaları ve sağlıklı kontrollerin kognisyon, sosyal kognisyon, sonuca atlama yanlılığı ve dürtüsellik açısından karşılaştırılması
Comparison of schizophrenic patients with or without A history of violent crime and healthy controls in terms of cognition, social cognition, jumping-to-conclusion bias, and impulsivity
  1. Tez No: 670035
  2. Yazar: NAZENTE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ARISOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Giriş ve Amaç: Bazı şizofreni hastalarının şiddet ve suç teşkil eden davranışlarda bulunduğu gerçeği hastaları etiyolojik ve biyopsikososyal faktörler açısından inceleme ihtiyacını doğurmuştur. Çalışmamızda şiddet suçu işlemiş olan şizofreni hastaları ile şiddet suçu işlememiş olan şizofreni hastalarını ve sağlıklı gönüllüleri nörokognisyon, sosyal kognisyon, sonuca atlama yanlılığı, içgörü, dürtüsellik ve agresyon açısından karşılaştırmayı ve bu faktörlerin hangilerinin şiddet davranışı gösterme ile daha yakından ilişkili olduğunu incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Genel Psikiyatri polikliniğine ve Adli Psikiyatri polikliniğine Haziran 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında psikiyatrik danışmanlık talebi ile ya da şiddet suçu işleme nedeniyle ayaktan başvuran veya psikiyatri servisinde yatarak tedavi edilen, DSM 5 tanı kriterlerine göre Şizofreni Spektrum Bozukluğu tanısı alan, 18-65 yaş arası şiddet suçu işlemiş 25 hasta (VS), işlememiş 25 hasta (NVS) dahil edilmiştir. Sağlıklı kontrol (SK) grubu olarak yaş, cinsiyet ve eğitimleri eşleştirilmiş sağlıklı 25 birey dahil edilmiştir. Tüm gruplara sosyodemografik veriler ve komorbid psikiyatrik tanıların değerlendirilmesi için SCID-1 (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) ölçeği ve işlevselliğin değerlendirilmesi için Global Değerlendirme Ölçeği, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop testi, İz Sürme Testi, Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZİTÖ), Benton Yüz Tanıma Testi, Sonuca atlama yanlılığı testi (SAY), Buss-Perry saldırganlık ölçeği, Barratt dürtüsellik ölçekleri uygulandı. Ardından şizofreni hastalarına PANNS, İç görünün 3 bileşenini değerlendirme ölçeği ve işlenen suçlarını derecelendirmek için Taylor suç değerlendirme ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The fact that some schizophrenic patients show violent and criminal behaviors has led to the need to evaluate these patients in terms of etiological and biopsychosocial factors. In our study, we aimed to compare the schizophrenic patients who have committed violent crimes and those who did not commit violent crimes, and healthy volunteers in terms of the neurocognition, social cognition, jumping-to conclusion bias, insight, impulsivity and aggression, and to examine which of these factors are more closely related to the violent behavior. Materials and Methods: Among patients who applied to Bolu Abant İzzet Baysal Mental Health Hospital General Psychiatry Outpatient Clinic and Forensic Psychiatry Polyclinic between June 2020 and December 2020 for a psychiatric counseling or because of committing a violent crime or were treated as an inpatient in the psychiatry clinic, 25 patients diagnosed with Schizophrenia Spectrum Disorder according to the DSM 5 diagnostic criteria who committed violent crimes (VS), and 25 patients who did not commit a violent crime (NVS) were included in the study. 25 healthy individuals matched for age, gender and education were retrieved as healthy control (HC) group. All participants were between the ages of 18-65. SCID-1 (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) scale for the evaluation of sociodemographic data and comorbid psychiatric diagnoses and Global Assessment Scale for the evaluation of functionality, Wisconsin Card Sorting Test, Stroop test, Trace Making Test, Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZİTÖ), Benton Face Recognition Test, Jumping to Conclusion Bias test (JTC), Buss-Perry aggression scale, Barratt impulsivity scales were applied to all groups. Then, PANNS, the 3-components rating scale of Insight, and the Taylor crime rating scale were applied to the schizophrenic patients.