Parkinson hastalarında psikoz benzeri yaşantılar: Affektif profil, kognitif profil ve tedavi seçimi
Psychosis-like experiences in parkinson patients: Affective profile, cognitive profile and treatment choices
- Tez No: 759830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYA, DR. KAZIM CİHAN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Psikoz belirtilerinin klinik olarak anlamlı olduğu seviyenin altında da genel popülasyonda görülebildiğine dair görüşler mevcuttur ve bu belirtiler genellikle psikoza yatkınlık, psikoz benzeri deneyim, şizotipi ya da riskli mental durum gibi isimlerle anılmaktadırlar. Bazı araştırmacılar bu durumu psikoz sürekliliği olarak tanımlamıştır. Psikoz sürekliliği eşik altı ya da subklinik belirtilerden, klinik olarak anlamlı olan psikotik tablolara kadar bir dizi psikotik semptomu ifade etmektedir. Bu belirtilerin psikotik bozuklukların erken dönemine işaret ettiği düşüncesi ile son yıllarda yapılan çalışmalarda psikoz benzeri deneyimlere odaklanılmıştır. Çalışmalarda bu yaşantıların normal populasyonda da yüksek oranda görüldüğü gösterilmiştir. Psikoz benzeri deneyimlere eşlik eden bilişsel değişikliklerle ilgili çalışmalarda psikoz benzeri deneyimleri olan bireylerde bilişsel bozulmaların olduğu gösterilmiştir. Parkinson hastalığında psikoz benzeri deneyimlerin de farmakolojik tedavilerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Tedavisiz parkinson hastaları ile yapılan çalışmalarda tedavi başladıktan sonra hastalarda psikoz benzeri deneyimlerin arttığı gösterilmiştir.Parkinson hastalığında depresyon ve psikoz üzerine yapılan çalışmalarda ikisi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu sebeplerle çalışmamızda Parkinson hastalığında görülen psikoz benzeri yaşantıların antiparkinson tedavi kullanımı ile, hastalığa eşlik eden depresyon, anksiyete ve bilişsel bozulma tabloları ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniğine başvuran ve Parkinson Hastalığı tanısı konan 26 depresyonu olmayan Parkinson hastası, 44 depresyonu olan Parkinson hastası ve ve onlarla eğitim ve cinsiyet açısından denkleştirilen 46 sağlıklı gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu verildi, DSM-5TM Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV) ile psikotik bozukluklar dışlandı. Parkinson hastalarının hastalık şiddetini değerlendirmek için Hoehn&Yahr Evrelemesi ve dopaminerjik tedavi yükünü belirlemek için levodopa eşdeğer doz hesaplama formülü kullanıldı. Psikoz benzeri deneyimler Büyüsel Düşünce Ölçeği, Algılamada Sapmalar Ölçeği, Fiziksel Anhedoni Ölçeği, Sosyal Anhedoni Ölçeği ve Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği ile, nörobiliş performansı Saat Çizme Testi ve İleri-Geri Sayı Menzili testleri ile, duygudurum bozuklukları Montgomery Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği ve Durumluk-Süreklilik Kaygı Envanteri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: There are opinions that psychotic symptoms can also be seen in the general population below the clinically significant level, and these symptoms are often referred to as psychotic susceptibility, psychosis-like experience, schizotypy or mental state at risk. Some researchers have defined this condition as a continuum of psychosis. The psychosis continuum refers to a range of psychotic symptoms, from sub-threshold or subclinical symptoms to clinically significant psychotic manifestations. With the thought that these symptoms point to the early stages of psychotic disorders, studies conducted in recent years have focused on psychosis-like experiences. Studies have shown that these experiences are also seen at a high rate in the normal population. Studies on cognitive changes accompanying individuals with psychosis-like experiences have shown cognitive impairments. Psychosis-like experiences in Parkinson's disease are also thought to be related to pharmacological treatments. Studies with untreated Parkinson's patients have shown that psychosis-like experiences increase after treatment is started. Studies on depression and psychosis in Parkinson's disease have found a positive relationship between the two. For these reasons, we aimed to examine the relationship between psychosis-like experiences in Parkinson's disease and the use of dopaminergic therapy and accompanying depression, anxiety and cognitive impairment. Materials and Methods: The study included 26 non-depressive Parkinson's patients, 44 Parkinson's patients with depression and 46 healthy volunteer participants who were matched with them in terms of education and gender. The participants were given a sociodemographic data form, and psychotic disorders were excluded with the Structured Clinical Interview for DSM-5TM Disorders (SCID-5-CV). Hoehn & Yahr Staging was used to evaluate the disease severity of Parkinson's patients and the levodopa equivalent dose calculation formula was used to determine the dopaminergic treatment burden. Psychosis-like experiences was evaluated with the Magical Thought Scale, Perceptial Aberrations Scale, Physical Anhedonia Scale, Social Anhedonia Scale and Community Assesment Psychotic Experiences Rating Scale, neurocognitive performance was evaluated with the Clock Drawing Test and Number Range tests, mood disorders was evaluated with the Montgomery Asberg Depression Scale and State-Trait Anxiety Inventory Assessment.