Şehir içi otobüs seferlerinin senkronizasyonu için bir model önerisi: Denizli örneği
A model proposal for synchronization of in city bus lines: Denizli example
- Tez No: 592446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nüfus artışı ve sosyo-ekonomik sebeplerle kentleşme hem dünyada hem de ülkemizde hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artışın sonucunda yerleşim alanları plansız bir şekilde genişlemekte ve yeni ulaşım talepleri ortaya çıkmaktadır. Bu plansız büyümenin bir sonucu olarak yetersiz taşıma hizmeti, trafik sıkışıklığı, trafik kazaları, yüksek ulaşım maliyetleri, gürültü, çevre kirliliği, doğa tahribatı gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Büyükşehirlerde ulaşım sorunu artmakta, yolcular tek bir hat ile varış noktasına ulaşmakta zorlanmaktadır. Bu sebeple aktarma gereksinimi duyulmaktadır. Aktarma noktalarında yolcuların bekleme sürelerinden dolayı gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu çalışmada yolcuların aktarma noktalarındaki bekleme sürelerini minimum yapmak için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Otobüslerin ilk sefere başlama zamanları ve seferler arası süreleri belirlenen limitler arasında değiştirilerek otobüslerin aktarma noktalarına eş zamanlı gelmesi (senkronizasyon) amaçlanmıştır. Bu problem otobüs senkronizasyon problemi olarak isimlendirilmektedir. Problemin uygulaması Denizli'deki iki otobüs hattı üzerinde modelin yapılmıştır. Geliştirilen model GAMS programı ile çözümüş ve otobüslerin zaman çizelgelerindeki ufak değişiklerle aktarma yapan yolcuların bekleme sürelerinde kayda değer bir azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the population growth and socio-economic reasons, urbanization is increasing rapidly both in the world and in our country. As a result, residential areas are often unplanned and new transport demands are emerging. Many problems arise such as inadequate transport service, traffic congestion, high transportation costs, noise pollution, environmental pollution, and nature destruction, in conclusion of this unplanned growth. The problem of transportation is increasing in metropolitan cities and passengers have difficulty in reaching their destination with a single line. That's why, they need to transfer. Delays may be experienced at the transfer points due to waiting times of passengers. In this study, a mathematical model has been developed in order to minimize the waiting time of the passengers at the transfer points. It is aimed to synchronize the bus arrivals to the transfer points by changing the first trip times and headways of busses within the predetermined limits. This problem is called bus synchronization problem. The model was applied on two bus lines in Denizli. The solution of the model was obtained by using GAMS programming and the waiting times of the transfer passengers were decreased significantly with small changes in the timetables of the buses.