İnsanlarda normal hypophsis yüksekliğinin manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile ölçülmesi
Measurement of the normal hight of the normal pituitary gland my MRI technique in humans
  1. Tez No: 59245
  2. Yazar: C. CEM DENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN İLGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada sellar-parasellar bölgede herhangi bir patoloji saptanmamış 201 kişide hipofiz bezi korona! ve sagittal yükseklikleri, EMARAY görüntüleme merkezinde, manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler bireylerin yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre ayrı ayrı gruplar halinde değerlendirilmiştir. Tüm bireylerde hypophysis koronal yükseklik değerleri ile hypophysis sagittal yükseklik değerleri birbirine eşit ölçülmüştür. Tüm bireyler incelendiğinde ortalama hypophysis koronal ve sagittal yüksekliklerinin kadınlarda (6.145 ± 0.191 mm, 6.107 ± 0.197 mm) erkeklerden (5.707 ± 0.204 mm, 5.690 ± 0.203 mm) daha yüksek olduğu saptanmıştır. Her iki cinste de 11-20 yaş grubunda hypophysis'in en büyük koronal ve sagittal yükseklik değerleri bulunmuştur. Hypophysis koronal ve sagittal yüksekliği doğumdan itibaren 20'li yaşlara kadar artış, 20'li yaşlardan itibaren her iki cinste de yaşla beraber düşüş göstermiştir. Ortalama hypophysis yüksekliğinde erkeklerde 51-60 yaş grubunda belirgin bir artış, kadınlarda 61 ve üzeri yaş grubunda hafif bir artış gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : hypophysis, gross anatomi, yükseklik, manyetik rezonans görüntüleme, glandula pituitaria
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the coronal and sagittal heights of the pituitary glands were measured by magnetic resonance imaging technique in 201 individuals. There was no sellar or parasellar region pathology in the study group. The data were evaluated according to age and sex groups. In all cases the coronal and sagittal heights of the pituitary glands were equal. The mean values of the coronal and sagittal heights in women (6.145 ± 0.191 mm, 6.107 + 0.197 mm respectively) were higher than in men (5.707 ± 0.204 mm, 5.690 ± 0.203 mm respectively). The highest values for the coronal and sagittal heights were in the 11-20 years age group in both sexes. A gradual increase in the coronal and sagittal heights of the pituitary glands in the 0-10, 1 1-20 age groups was present in both sexes. Decrease in the heights of the pituitary glands was noted after 20 years of age onwards. Nevertheless there was an conspicuous increase in the mean value of the pituitary glands' heights in the 51-60 years age group in men. In women, a minimal increase in the mean value of the pituitary glands' heights was observed in the 61 years and over age group. Key words : hypophysis, gross anatomy, height, magnetic resonance imaging, pituitary gland