Çağdaş Arap medya dilinde sık kullanılan kelimeler
Frequently used words in contemporary Arabic media language
  1. Tez No: 592456
  2. Yazar: ANMAR AL KHALİFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada çağdaş Arap medya dilinde sık kullanılan kelimeler araştırılmıştır. Araştırmanın amacı kapsamında Arap medyasında sık kullanılan kelimeler tespit edilmiştir. Tespit edilen kelimeler dörde ayrılmıştır: isim, fiil, sıfat ve zarf. Bu kelimeler sıklık derecesine göre sınıflandırılmıştır. Bu çalışma nitel araştırma olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri seçilen gazeteler, dergi ve televizyon kanallarından elde edilmiştir. Araştırmanın verileri 145,427 kelimeden ve 711,594 karakterden oluşmaktadır. Nakıs fiiller, günler, aylar, ülke, şehir, şahıs isimleri, cer harfler ve atıf edatları tasnif dışı bırakılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak; en sık kullanılan 250 isim, 250 fiil, 100 sıfat ve 100 zarf tespit, tasnif ve tercüme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, frequent words used in contemporary Arabic media language were investigated. Within the scope of the aim of the research, frequently used words in the Arab media were determined. The identified words are divided into four categories: noun, verb, adjective and adverb. These words are classified according to frequency. Qualitative research and screening model were used in this study. The data of the study was obtained from selected newspapers, magazines and TV channels. The data of the research consists of 145,427 words and 711,594 characters. Embroidery verbs, days, months, country, city, individual names, Prepositions and Citation prepositions were excluded from classification. As a result of the research, the most Frequently used 250 names, 250 verbs, 100 adjective and 100 adverbs were identified, classified and translated