Ortadoğu'da yeni medya ve dijital aktivizm: İran Yeşil Hareketi, Tunus ve Mısır Devrimi örnekleri
New media and digital activism in the Middle East, case studies: Iranian Green Movement, Tunisian and Egyptian Revolutions
  1. Tez No: 649228
  2. Yazar: NINO TSINTSADZE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma dört ana bölümden oluşmakta olup Orta doğu üzerinde yeni medya ve dijital aktivizm gibi hem çağdaş, hem de sürekli incelemeye tabi olan konuları araştırmayı amaçlamaktadır. Teorik çerçevesi bağlamında yeni medya açısından demokrasi kavramı ve geleneksel medya ile farklılıkları incelenmiştir. Ayrıca, siyasal süreçler bağlamında, dijital aktivizm ve dijital medyanın rolüne dair mevcut olan teorik yaklaşımlar farklı görüşler ile beraber araştırılmıştır. Çalışma temel olarak 1990'lı yıllarda Orta doğu bölgesinin İnternet'e ilk bağlantısından günümüze kadar olan süreci kapsamaktadır ve bu süreçte yeni medya açısından iki önemli örnek olay ele alınmaktadır. Birinci örnek 2009 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki izlenen İran Yeşil Hareketi olarak bilinen büyük kapsamlı protestolar sürecidir. İkinci örnek 2010-2012 yıllar arasında meydana gelen Arap Baharı olarak adlandırılan büyük ölçekli protesto dalgasıdır ve odak noktası ise Tunus ve Mısır gelişmeleridir. Her iki süreçte de dijital medyanın önemli bir rol oynadığı herkesçe kabul edilmiştir, fakat çelişkili görüşler de mevcuttur. Bu tez çalışmasında - İran Yeşil Hareketi ve Arap Baharı örnek olayları bağlamında Ortadoğu'nun siyasal ve sosyal hayatına dijital medya nasıl etki etmektedir? - sorusu merkeze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study consists of four main chapters and aims to investigate contemporary and the constant scrutiny issues of new media and digital activism in the Middle Eastern region. At the first stage in the context of the theoretical framework have been examined the concept of democracy in terms of new media, and the differences between the traditional and the new media. Besides, in the context of political processes have been explored the existing theoretical approaches with different views of digital activism and the role of digital media. The study covers the period from the first Internet connection of the Middle East region in the 1990s to the present, and in terms of the new media two important case studies are discussed, which occurred during the period. The first case is the long term massive protests is known as the Iranian Green Movement and have occurred following 2009 Iranian presidential elections. The second example is the large-scale revolutionary wave that took place between 2010 and 2012, called the Arab Spring. The focus of examination in this thesis is on Tunisian and Egyptian developments. It is widely accepted that digital media have played an important role in both cases, but still exists contradictory opinions. The study concentrates over the question – how the digital media affect political and social life in the Middle East in the context of the Iranian Green Movement and the Arab Spring case studies?