Web tabanlı laboratuvar bilgi yönetim sistemi geliştirilmesi
Development of web-based laboratory information management system
  1. Tez No: 592467
  2. Yazar: METİN BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Laboratuvarlar da çoğu işletmeler gibi çok amaçlı, problem çözücü ve günlük işlerini kolaylaştırıcı web tabanlı sistemler kullanmaktadırlar. Ülkemizde bulunan sistemler özel laboratuvarların ihtiyaçlarını çoğunlukla çözebilmektedir. Akademik alandaki laboratuvarlar için de laboratuvar bilgi yönetim sistemi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, deneysel çalışmalar ve akademik araştırmalar yapan laboratuvarların ihtiyaçlarını karşılama maksatlı web tabanlı bir Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LBYS) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Deney-takip sürecini, envanter stoklarını, kullanıcıların iletişimini ve araştırma süreçlerini, kontrol ve denetimlerini sağlayabilen, aynı zamanda bu işleyişleri daha basite indirgeyen veri arşivlemesini ve düzenlenmesini yapabilen, araştırma sonuçlarını internet üzerinden raporlanmasını sağlayan bu sistem, tamamen açık kaynak kod kullanılarak geliştirilmiştir. Ülkemizde sadece akademik alana özel çalışan LBYS, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Tanı Laboratuvarı iş birliği ile çevik yazılım geliştirme ilkelerine uyularak geliştirilmiştir. Geliştirilmesi tamamlanan web tabanlı bu sistemin temel bilimlerde araştırma yapan laboratuvar kullanıcılarının günlük problemlerini azaltacağı, veri kayıplarını ortadan kaldıracağı, insan etkileşimi iyileştireceği, enerji tüketimini ve maliyetleri azaltacağı beklenmektedir. Sonuç olarak; tez kapsamında modüler yapıda geliştirilen bu bilgi yönetim sisteminin, ihtiyaca göre entegre edilerek diğer araştırma laboratuvarları tarafından da kullanabilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Laboratories as like as most businesses uses multi-purpose, problem-solving and web-based systems to facilitate their daily works. Laboratory software systems in Turkey can often solve the needs of private laboratories. However there is also demand for laboratory information management system usage in the academic field. In this thesis, it is aimed to develop a web-based Laboratory Information Management System (LIMS) to meet the needs of laboratories which conducting experimental studies and academic research. System was developed using open source code and it provides management of experiment follow-up, inventory stocks, communication of users and research processes. While simplifiying these processes it also facilitates the archiving, editing of data, and enables the reporting of research results over the internet. LBYS, which works exclusively for academic field in our country, has been developed by obeying the agile software development principles in collaboration with Istanbul University Department of Informatics and Istanbul University Faculty of Science Molecular Biology and Genetic Diagnosis Laboratory. It is expected that the developed web-based system, will reduce the daily problems, eliminate data losses, improve human interaction, and reduce energy consumption and costs for laboratory users in basic sciences. As a result; This system developed in modular structure within the scope of thesis and it is possible to integrate by other research laboratories according to their demand.