Magnezyum tozunun mekanik öğütme süresine bağlı olarak sinterlenebilirliğinin deneysel ve istatistiksel araştırılması
Experimental and statistical investigation of the effects of mechanical grinding time on sintering of magnesium
  1. Tez No: 592469
  2. Yazar: YASEMİN YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİM DÜNDAR, PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde; mekanik alaşımlama süresi, sinterleme sıcaklığı ve sinterleme süresi faktörleri ile bu faktörlerin etkileşimlerinin, toz metalurjisi yöntemi ile üretilen biyobozunur Magnezyum malzemelerin mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerine etkileri deneysel ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Deney tasarım metodu olarak Central Composite Design (CCD) metodu kullanılmıştır. CCD metoduna göre; 18, 36, 63, 90 ve 108 saat mekanik öğütme süreleri; 383, 400, 425, 450, 467 °C sinterleme sıcaklıkları; 7, 10, 15, 20, 23 dakika sinterleme süreleri belirlenmiştir. Basma dayanımı ve sertlik değerleri ölçülmüştür. Genel olarak, 36 saatlik mekanik öğütmeden sonra mekanik öğütme süresinin ve sinterleme sıcaklığının artışının yoğunluk değerlerinde düşüşe sebep olduğu gözlemlenmiştir; basma dayanımının mekanik öğütme süresi 36 saat olana kadar arttığı, sonrasında ise azaldığı görülmektedir. Mekanik öğütme süresi, sinterleme sıcaklığı ve sinterleme süresi artışının Brinell sertlik değerlerini pozitif yönde etkilediği, bu değerlerin arttırılmasının sertlik değerlerinde bir miktar artış sağlayacağı görülmektedir. Deney numuneleri optik mikroskop ve (Taramalı Elektron Mikroskobu) SEM ile görüntülenip, X Işını Kristalografisi (XRD) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the effects of mechanical alloying time, sintering temperature and sintering time factors on the microstructure and mechanical properties of biodegradable magnesium materials produced by powder metallurgy were investigated experimentally and statistically. Central Composite Design (CCD) method was used as the experimental design method. According to the CCD method; mechanical grinding time of 18, 36, 63, 90 and 108 hours; sintering temperature of 383, 400, 425, 450, 467 °C; sintering times of 7, 10, 15, 20, 23 minutes were determined. Compressive strength and hardness values were measured. In general, it has been observed that the increase in mechanical grinding time and sintering temperature after 36 hours of mechanical grinding causes a decrease in the density values. compressive strength increased until the mechanical grinding time was 36 hours, then decreased. It is seen that the increase of mechanical grinding time, sintering temperature and sintering time positively affect Brinell hardness values and increasing these values will provide some increase in hardness values. Test samples were investigated by optical microscope and SEM (Scanning Electron Microscope) and analyzed by X-Ray Diffractometer (XRD).