Yazı olgusunun sanatsal yüzü kaligrafi
Calligraphy artistic appearance of writing practice
- Tez No: 592502
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanın tarihi serüveninde en önemli buluşlardan biri hiç şüphesiz ki yazıdır. İletişim ilk olarak mağara resimleriyle hayatımıza girip zaman geçtikçe artarak gelişen bir sistem halini almıştır. İnsan doğası gereği olarak iletişime olan ihtiyacı ve beklentilerinin artması ile yazının kullanım amacı genişleyip tüm toplumları kuşatmıştır. Yazının bu şekilde genişleyip artmasıyla beraber güzellik ve estetik kavramları da kendini göstermeye başlamıştır. Yazının bu şekilde gelişmeye başlaması güzel yazı yazma yani 'Kaligrafi' sanatının oluşmasını sağlamıştır. Batı kültüründe Avrupa'da Latin, Ortadoğu İslam kültüründe hat, Uzakdoğu'da ise Çin yazısıyla şekillenen kaligrafi, sanatın diğer dallarında da varlığını sürdürmektedir. Bu çalışmamda; Yazı ve günümüzde sanatın tüm alanlarına yansıyan yazı ve kaligrafinin tanımı, tarihsel süreci ve yazı tasarımcılarıyla ilgili bilgiler verip yeni yapılacak çalışmalara yön göstermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is certain that the most important innovation through the historical journey of humankind is writing. Communication, firstly was brought into our lives by cave pictures, has been progressively developing through the ages. While communicational needs and expectations increase as a part of human nature, the purpose of utilization of writing has been widened and spreaded through all human societies. Addition to widespreading of writing, the concepts of beauty and aesthetics have started to manifest themselves. This way of development of writing has lead to calligraphy established. Calligraphy has been formed in western culture as Latin, Islamic culture as 'hat', in the far east as Chinese letters, and calligraphy continues its existence in other fields of art. The purpose of study is to give the definition of writing, and the current definition of writing and calligraphy manifested in all of the fields of art, its historical progress and information about writing designers and finally to help and direct future studies.