Effect of remote masking on detection of electrovibration
Uzaktan maskelemenin elektro-titreşim algısı üzerine etkisi
- Tez No: 592504
- Danışmanlar: Prof. ÇAĞATAY BAŞDOĞAN, Prof. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Maskeleme, insan dokunsal algısının (dokunmatik ekranlarda dahil olmak üzere) incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Önceki çalışmalarda, maskelemenin dokunsal elektro-titreşim algısı üzerindeki etkisi, maskeleme ile elektro-titreşim uyaranlarının aynı dokunma yüzeyine uygulanması ile araştırılmıştır. Bu çalışmada ise, işaret parmağının ucundaki elektro-titreşim uyaranın sezim eşiği, bir mekanik titreşim uyaranın aynı parmağa uygulanması yoluyla“uzaktan maskeleme”yöntemi ile ölçüldü. Maskeleme uyaranı ticari adı“Haptuator”olan bir ses bobini ile oluşturuldu. Öncelikle, parmak ucundaki elektro-titreşim uyaranı ve aynı parmak üzerine uygulanan mekanik titreşim uyaranı için sezim eşiği sekiz katılımcı ile ölçüldü. Ardından maskeleme uyaranın parmak boyunca mekanik yayılımını araştırmak için katılımcıların parmaklarının dört farklı noktasında deri üzerindeki titreşimler bir LDV ile ölçüldü. Son olarak, elektro-titreşim hissiyatının mutlak eşiği titreşimsel maskeleme uyaranı altında ölçüldü. Sonuçlarımız, titreşimsel maskeleme uyaranın parmak ucunda eşik-altı titreşimler oluşturduğunu ve dolayısıyla maskeleme ve elektro-titreşim uyaranlarının kendi aralarında mekanik olarak etkileşime girmediğini gösterdi. Merkezi sinir sistemi odaklı açık bir psikofizik maskeleme etkisi görüldü. Elektro-titreşimin mutlak eşiği, maskeleme seviyesindeki her bir dB'lik artış için yaklaşık 0,19 dB artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Masking has been used to study human perception of tactile stimuli, including those created on haptic touch screens. Earlier studies have investigated the effect of in-site masking on tactile perception of electrovibration. In this study, we investigated whether it is possible to change the detection threshold of electrovibration at fingertip of index finger via remote masking, i.e. by applying a (mechanical) vibrotactile stimulus on the proximal phalanx of the same finger. The masking stimuli were generated by a voice coil (Haptuator). For eight participants, we first measured the detection thresholds for electrovibration at the fingertip and for vibrotactile stimuli at the proximal phalanx. Then, the vibrations on the skin were measured at four different locations on the index finger of subjects to investigate how the mechanical masking stimulus propagated as the masking level was varied. Finally, electrovibration thresholds were measured in the presence of vibrotactile masking stimuli. Our results show that vibrotactile masking stimuli generated sub-threshold vibrations around fingertip and, hence, probably did not mechanically interfere with the electrovibration stimulus. However, there was a clear psychophysical masking effect due to central neural processes. Electrovibration absolute threshold increased approximately 0.19 dB for each dB increase in the masking level.