Kızıllaşmış trumpler 5 açık yıldız kümesinden seçilmiş yıldızların kızılöte bölgede kimyasal bolluk analizi
Chemical abundance analysis of stars selected from the reddened trumpler 5 open cluster in the infrared
  1. Tez No: 592517
  2. Yazar: SERGEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde kızıllaşmış bir açık yıldız kümesi olan Trumpler 5'ten seçilen yıldızların sadece yüksek çözünürlüklü kızılöte tayfları kullanılarak atmosfer modeli bulma ve kimyasal bolluk analizi çalışmaları yapılmıştır. Trumpler 5 kümesinin genel özellikleri verildikten sonra model atmosfer parametrelerine ilişkin hiç bir literatür bilgisinin bulunmadığı küme üyesi yıldızların atmosferik parametrelerini belirleyebilmek için bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem, sadece kızılöte tayftan elde edilen bilgileri kullanarak model atmosfer parametrelerinin belirlenmesi prensibine dayandırılmış ve küme üyesi yıldızlara uygulanmıştır. Seçilen yıldızların dikine hızları ölçülmüş, uzaklıkları ve üye olma olasılıkları incelenmiştir. Son olarak kimyasal bolluk analizleri yapılıp karbon izotop oranları belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında seçilen yıldızlar ve küme üzerine elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Trumpler 5 kümesi için sadece kızılöte tayf verileri kullanılarak elde edilen ayrıntılı bolluk bilgileri Gökada kimyasal evrimi açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, atmospheric model and chemical abundance analysis were performed by using only high resolution infrared spectra of the stars selected from Trumpler 5, the dust-obscured open cluster. After outlining the general properties of Trumpler 5, a method has been developed for selected cluster members to find the model atmospheric parameters without any information from the literature. This method is based on determining the model atmospheric parameters of stars using only the information obtained from infrared spectra and applied to cluster member stars. Radial velocities of the selected stars were measured and their distances and probability of membership were examined. Finally, chemical abundance analyses were performed and carbon isotope ratios were determined. In the light of this information, the selected stars and the information obtained about the cluster were evaluated. The detailed abundance information obtained for Trumpler 5 from only infrared spectral data has been examined in terms of Galactic chemical evolution.