Bazı açık kümelerin fotometrik incelemesi
Photometric investigation of some open clusters
- Tez No: 911326
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Astronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında Alpha Persei, Pleiades, Hyades, Melotte 111, NGC 4755, NGC 1502 ve NGC 6823 açık yıldız kümeleri incelenmiştir. UBV fotometrisi ve β renk ölçeği kullanılarak bu kümelere ait kızıllaşma, toplam yıldızlararası soğurma, uzaklık modülleri, yaklaşık uzaklıklar ile yaşları belirlendi. Veri sayısı 50'nin üzerinde olan ilk beş kümenin kütle fonksiyonu iki farklı yöntemle (bkz. Bölüm 1.2) belirlendi. Kullanılan veriler, WEBDA veri tabanı üzerinden alındı. Açık yıldız kümeleri astrofizik açıdan oldukça önemlidirler. Küme yıldızlarından çıkan ışık bize ulaşıncaya kadar hemen hemen aynı yıldızlararası ortamdan geçer, onların bize olan uzaklıkları hemen hemen aynıdır ve gözlenen yıldızlar hemen hemen aynı yaştadırlar. Üstelik çağdaş gözlem teknolojisi (CCD) ile alan yıldızlarına kıyasla, tek seferde çok sayıda yıldızın gözlemi yapılabilir. Bu bağlamda, açık yıldız kümeleri, ilk paragrafta bahsi geçen parametreleri belirlemek adına oldukça kullanışlıdır. Tez konusu açık yıldız kümelerine ilişkin literatür bilgisine Bölüm 2'de, kullanılan yöntem ve temel varsayımlara ise Bölüm 3'te yer verilmiştir. Her bir kümeye ilişkin bulgular küme başlıkları altında Bölüm 4'te sunulmuştur. Literatür ile ayrışmanın önemli görüldüğü birtakım sonuçlar da yine bu bölümde verilmiştir. Genel sonuçlar ve tartışma kısmı Bölüm 5'te verilmiştir. Tez çalışmasına konu olan kümelerin incelenmesi sonucunda elde edilen tüm veriler de bir tablo halinde bu bölümde listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the open star clusters Alpha Persei, Pleiades, Hyades, Melotte 111, NGC 4755, NGC 1502 and NGC 6823 were analyzed. Using UBV photometry and and β color index, the reddening, total interstellar absorption, distance moduli, approximate distances and ages of these clusters were determined. The mass functions of the first five clusters having more than 50 data were determined by two different methods (see Section 1.2). The data used were obtained from the WEBDA database. Open star clusters are very important in astrophysics. Light from cluster stars passes through almost the same interstellar medium until it reaches us, their distances to us are almost the same, and the observed stars are almost the same age. Moreover, with modern observing technology (CCD), many more stars can be observed at one time than field stars. In this context, open star clusters are very useful for determining the parameters mentioned in the first paragraph. The literature on open star clusters is presented in Chapter 2, while the methodology and basic assumptions are presented in Chapter 3. The findings for each cluster are presented under cluster headings in Chapter 4. Some results where divergence with the literature is considered important are also presented in this section. General conclusions and discussion are given in Chapter 5. All the data obtained as a result of the examination of the clusters subject to the thesis study are also listed in a table in this chapter.