Akut myokard infarktüsü ve risk faktörleri (retrospektif çalışma)
- Tez No: 59253
- Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kardiyoloji, Public Health, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
45 ÖZET Bu çalışmada, Şişli Etfal Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesine 1993-1996 yıllan arasında akut myokard infarktüsü tanısıyla yatırılan 575 hastada AMİ ile çeşitli risk faktörleri arasındaki ilişki değerlendirilmek için retrospektif olarak incelendi. Amaç; yaş, cinsiyet, sigara, alkol, hipertansiyon, diabetes mellitus ve meslek gibi risk faktörlerinin dağılımını belirlemek ve hastalıktan korunma ve tedavide bunlardan uzaklaşılmasının önemini vurgulamaktır. Ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde AMİ başta gelen ölüm nedenlerinden biri olduğu için risk faktörlerine yaklaşım önemlidir. Vakaların 128“ i kadın, 447”si erkekti. Hastaların 27 T i inferior AMİ ve 304“ ü anterior AMİ idi. Vakaların toplam ortalama yaşı 57.71Ü2.52 idi ( kadınlarda 65.07± 1 1.27, erkeklerde 55.60±12.06 ). Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi ve diğer literatür çalışmalarla karşılaştırıldı. Kadınlarda diabetes mellitus ve hipertansiyon erkeklerden daha sıktı. Yine kadınlarda ölüm oranı daha yüksekti. Buna karşın, erkeklerde sigara ve alkol kullanma oranı daha yüksekti. Yine prematür myokard infarktüsü erkeklerde belirgin bir şekilde yüksekti. Memurlar ve serbest meslek sahiplerinde sigara içme oranı en yüksekti. Alkol ile hastalık arasında bir ilişki bulunamadı. Ayrıca, risk faktörler ile AMİ yerleşimi arasında farklılık yoktu.Sonuç olarak, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önde gelen ölüm nedenlerinden biri AMİ”dür. Yaşla birlikte hastalık ve ona bağlı ölüm oranlan da arttığından risk faktörlerinin belirlenmesi ve bunlardan uzak durulması başta gelen bir yaklaşım şekli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, 575 cases with acute myocardial infarction were hospitalized in the Coronary Care Unit of Şişli Etfal Hospital, between 1993 and 1996, were retrospectively analysed in order to examine the relationships among various risk factors and AMI. The aim was to determine the distribution of risk factors including, age, gender, smoking, alcohol, hypertension, diabetes mellitus and occupation to emphasize the influence of risk factor modifications on prevention and management of AMI. This emphasis on risk factor modifications is highly essential since AMI is one of the leading causes of death in developed and developing countries including Turkey. Overall age average was 57.71±12.52 as the combined averages of female 65.07±11.27, and male 55.60 ±12.06, cases. Of all these cases 304 were related to anterior localization, and other 271 cases were inferior localization. The results which we obtained correlated to other literature studies. All the factors stated above but one, alcohol, had clear statistical significances. There was no difference between the two types of localization of AMI when compared according to above mentioned risk factors. The diabetes mellitus and hypertension were significantly higher effects on female cases as compared the male cases, and thus the death rate were higher among them. However, smoking and alcohol were obviously much more effective on male cases leading to a relatively higher rate of premature myocardial infarction. Among civil servants and self-employed cases smoking rate were higher, whereas alcohol rates were higher among tradesman, craftsman and self-employed cases. As a result, AMI is one of the most important leading causes of death inTurkey as many other countries. With each decade of life, coronary heart disease death rate increases. Therefore, in preventing morbidity and death from AMI identification, influence and importance of risk factors modification should be emphasized.