Şizofrenik bozuklukta ihtiyaç değerlendirilmesi
- Tez No: 59252
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Camberwell İhtiyaç Değerlendirmesi CİD) Araştırma ve uyarlaması toplam 22 kemlik ihtiyaçlar konusunda durum değerlendirmesi yapan, bu ihtiyaçlann kimlerce karşılandığını ve yeterli olup olmadığını saptayan bir ölçektir. Bu çalışmada Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Ayaktan Tedavi Merkezine başvuran 41 şizofrenik hastaya CİD uygulanmıştır. Ayrıca her hasta için 45 itemlik sosyodemografı veri formu doldurulmuştur. Bu çalışmada ölçeğin dil eşdeğerliliği ve içerik geçerliliğinin yanısıra ölçeğin iç tutarlılığı (madde istatistikleri - Kuder Richardson 20, 21 formülleri), madde toplam puan güvenirliği (Chronbach alpha ve Gutman Split-half çözümlemelerinden yararlanılarak) yapılmıştır. Ölçekteki değişkenler Mann-Whitney U testi uygulanarak incelenmiştir. İhtiyaçlar skorlarının sigara içen hastalarda daha yüksek olması, akraba ve ailelerin kadın hastalara fonksiyon görme grubu altında yer alan ihtiyaçlar konusunda daha çok yardımcı olması, erkekte ise bu grup ihtiyaçlar için formal yardımın daha fazla verildiğinin saptanması, çalışmanın dikkati çeken ilginç sonuçlanndandır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSESSMENT OF NEEDS IN TURKISH SCHIZOPHRENIC PATIENTS AIMS: The study has been designed to look into needs of the patients by paying attention to their sociocultural backround as well as their disorder and its treatment, the ultimate scope of the study is to guide te healthcare system to adapt itself in line with the needs epressed by the patients. METHOD: The Turkish research version of Camberwell Assessment of Needs R 3.0 (CAN) was employed in an outpatient department of a principal psychiatric institution which receives referrals from all over Turkey. 41 schizophrenic patients were chosen by randomisation. A 45 items sociodemographic data collection! sheet was used to cover the areas which The CAN has not done so. This data sheet also included areas related to internal migration complience with the treatment duration of the illness medication etc. RESULTS: Turkish patients reveal differences in the areas of accomodation food sexual expression information about condition and treatment from their Central European counterparts. The input from the family of the patients replaces the benefits from the healthcare and social wellfare system. The duration of the illness and family's view the illness have been influential on meeting the needs. The gender differences have also been worthnoting.CONCLUSION: Despite the fact that schizophrenia presentswith similar clinical features in different societies the needs of the patients markedly differ from one country to another. This has been resulted from sociocultural and healthcare system differences.